Category

KA-PG-01-M-SV-GAS-V2
Product Information:
This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.
The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like.
1.Main assembly:
– Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic.
– Whole revolver is constructed by metal, it gives a very concrete and rigid feels.
– The revolver goes through a EDP (Electro Deposit Primer coating) process providing better surface finishing.
– 1:1 scale construction let the revolver more realistic.
– Upgraded with MIM steel trigger for more durability.
2.Outer & Inner Barrel:
– Rifled-alike barrel make the revolver more realistic.
– Smooth and precise brass internal barrel in 6.05mm inner diameter. Fixed hop-up inside makes the shooting trajectory constantly precise.
3.Grip:
– Ergonomic, wood textured grip offers the operator maximum comfort and control over the pistol.
– An eye-catching golden plate decorating the grip.
4.Cylinder:
– The cylinder is upgraded with MIM steel on the stopper & positioning rod for better durability.
– It can be opened easily in order to reload bullets quickly, just a flick to snap back it into the frame with a solid click.
– Bullets can be removed fast by pushing the bullets extractor rod.
5.Hammer:
– The upgraded sear with MIM steel material is more durable and improve the hammer when strike on the gas outlet valve.
– Compliable to operate under single-action.
6.Sights:
– The metal fixed front sight and adjustable rear sight helps shooter acquire the target quickly.
7.Safety:
– Easy to reach safety button lockup the hammer to avoid accidental fire while not ready to shoot.
8.Bullets and Loader:
– Heavy brass-like finishing shells plus CNC machined made bb retainers.
– Package comes with shell speed loaders for fast reloads, and 6 BB bullets shells.
Others:
– Available in three difference barrel lengths for KA-PG-01 to meet your preference.
| Suggested Energy Source | GAS |
| Overall Length | 250 mm |
| Inner Barrel Length | 80 mm |
| Inner Barrel Diameter | -NA- |
| Overall Height | -NA- |
| Weight without Magazine | 1020 g |
| Main Material | Aluminum alloy |
| Major Color | Silver |
| Capacity | 6 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Marking | -NA- |
| Blowback Action | -NA- |
| Accessories come with package | CNC bullet shells x6pcs & speed loader x1pc |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | Max. 170 FPS |
Related products
-
4” Python 357 (Gas Version) Version II
144 $Read moreKA-PG-01-M-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2987 4” Python 357 (Gas Version) Version II Product Information This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s …
-
MIM Steel trigger for King Arms Python 357 Series
14 $Add to cartKA-PP-18 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3006 MIM Steel trigger for King Arms Python 357 Series Product Information: For King Arms Python 357 Series (KA-PG-01 / KA-PG-04) For better durability Reinforced parts for PG-01-17-A02 Specification: Size L:52 W:31 H:4mm Weight 15g Main Material MIM Steel Major Color Black
-
6” Python 357 (Gas version) Version II
148 $Read moreKA-PG-01-L-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2986 6” Python 357 (Gas version) Version II Product Information This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s …
-
4” Python 357 (Gas Version)Version II – Electroplating black
149 $Read moreKA-PG-01-M-BK2-GAS-V2 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed by …
4” Python 357 (Gas Version)Version II – Electroplating blackRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase








Reviews
There are no reviews yet.