Category

KA-AG-126
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2321
This replica of WW2 rifle is CO2 operated model, which made from high quality real-wood stock, metal barrel, with blow back action. Folding stock style. Package with a magazine of 15 rounds capacity.
| Suggested Energy Source | CO2 cartridge |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 920 mm |
| Min. Overall Length | -NA- |
| Inner Barrel Length | 267mm |
| Weight without Magazine | 2480g |
| Main Material | Aluminum ; Wood ;Zinc Alloy |
| Major Color | Black & Wood |
| Capacity | 15 rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Single |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | -NA- |
| Blowback Action | Y |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | one way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | 15rds CO2 Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Dark Earth
129 $Add to cartKA-AG-286-BD This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-34-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BK
231 $Read moreKA-GBB-35-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BK
159 $Read moreKA-AG-286-BK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BKRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase





Reviews
There are no reviews yet.