Category

Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BK
159 $
Out of stock
KA-AG-286-BK-COLT
This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate an M203 grenade launcher without the need for special tools and includes integrated ambidextrous QD sling swivel mounts, offering modular attachment options with limited rotation for customization.
Additionally, this replica comes with an adjustable crane stock and a 275mm inner barrel, which is lightweight, corrosion-resistant, and offers shooting stability and long-term durability. The replica also features adjustable front and rear sights, along with a high-performance Quick Spring Change Ver.2 metal gearbox with Mosfet.
Additionally, this replica comes with an adjustable crane stock and a 275mm aluminum alloy inner barrel, which is lightweight, corrosion-resistant, and offers shooting stability and long-term durability. The replica also features adjustable front and rear sights, along with a high-performance Quick Spring Change Ver.2 gearbox with 7mm bushings and a Mosfet.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 9.6V / 11.1V |
| Max. Overall Length | 780mm |
| Min. Overall Length | 700mm |
| Inner Barrel Length | 275mm |
| Weight without Magazine | 1640g |
| Main Material | Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 140 Rds |
| Caliber | 6.05mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | COLT |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Magazine Release Design | Adjustable AEG Type |
| Loading Mode | Automatic |
| Outer Barrel Design | Flexible & Light Weight Design |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 7mm bushing / Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | KA-MAG-77-BK : TWS M4 140 Rounds Magazines |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 350 FPS (MAX.) |
Related products
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installed
385 $Add to cartKA-AG-1001 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042 Full steel Upper & Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing. Helps a lot in enhancing durability. It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel. It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44) Suggested Energy Source Green gas …
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installedRead More
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
600 $Add to cartKA-GBB-25-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2996 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink KA-AG-93-PK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom PinkRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase








Reviews
There are no reviews yet.