Category

KA-AG-1001
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042
It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44)
| Suggested Energy Source | Green gas |
| Max. Overall Length | 450 mm |
| Min. Overall Length | 255 mm |
| Inner Barrel Length | 200 mm |
| Weight without Magazine | 1832 g |
| Main Material | Steel |
| Major Color | Black |
| Capacity | 47 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe/Single/Full-Auto |
| Hop-Up Bucking Design | KSC/KWA |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 330 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 330 FPS (MAX.) |
Related products
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2)
488 $Add to cartKA-AG-998 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3028 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BK
159 $Read moreKA-AG-286-BK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BKRead More
-
PDW 9mm SBR M-LOK – Grey&Red
249 $Add to cartKA-AG-220-GR http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3026 1.Tactical handguard – King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference. – MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories. …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-33-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.