Category

KA-AG-998
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3028
1. Tactical Upper Receiver :
Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver.
Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance.
Two different lengths of tactical rails for attaching accessories.
Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over and opreate.
Side cocking handle allows convenience operation.
2. Outer & Inner Barrel :
Fit for equipping 14mm CCW silencer or flash hider.
Match with KWA/KSC system (barrel adaptor is required).
Packaged with 200mm length, 6.05mm diameter KSC/KWA inner barrel for upgrading velocity.
3. Tactical stock :
Flexible and adjustable tactical stock.
4. Remarks :
Installation friendly.
| Suggested Energy Source | -NA- |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 525 mm |
| Min. Overall Length | 393 mm |
| Inner Barrel Length | 200 mm |
| Weight without Magazine | 1635 g |
| Main Material | Aluminum, Steel |
| Major Color | Black |
| Capacity | -NA- |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | -NA- |
| Marking | -NA- |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | -NA- |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One-piece formed |
| Magazine Release Design | -NA- |
| Hop-Up Bucking Design | KSC/KWA |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | KSC/KWA M11 System 7 (NS2), & 200mm length, 6.05mm diameter KSC/KWA inner barrel |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 360 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360 FPS |
Related products
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
600 $Add to cartKA-GBB-25-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2996 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Dark Earth
129 $Add to cartKA-AG-286-BD This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue KA-AG-93-BL-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlueRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.