Category

M4 TWS M-Lok Ver. 2 Limited Edition Carbine – Black
1.M-LOK tactical handguard:
– M-LOK is the most trendy rail system in the real firearms. KING ARMS got MAGPUL official approval to use their design. the M-LOK specification done according to MAGPUL provided document.
– One piece CNC machined metal M-LOK handguard provides a solid rail platform. M-LOK-standard accessories can be bolt-on quickly and concretely.
– Stylish engraved handguard provides unique outlook and light weight.
– Four-sided mounting platform conveniences shooters to bolt-on vary accessories.
2.Tactical stock:
– Provides comfortable, secure shoulder rest for Airsoft Gun.
– Easy to install and ergonomic design let shooter grip their gun confidently.
– Nylon Fiber material provide anti-shock while shooting.
– Can be locked down to virtually eliminate movement in the stock.
– Can be quickly converted to fit commercial or Mil-Spec buffer tubes.
– Sling loop and quick-detach mounting point provided for wide variety of harness /Sling options.
– Mounting points at the bottom of stock that can install QD Sling Swivel.
– Removable recoil pad that can change battery faster and convenient unlocking lever.
3.Suppressor:
– Stylish new designed suppressor make the rifle looks cool and outstanding.
– 14mm anti-clockwise thread for easily to replace with other accessories,such as silencer or tracer.
4.Non-slip grip:
– Rough surface design can prevent slip of griping. You can grasp full control of your rifle confidently.
– Ergonomic designed offers the operator maximum comfort and control over the rifle.
5.Sights:
– Metal front sight and rear sight . Both of them are rail mounting and able to flip-up. They have adjustable aiming pins and range finder hole to fit corresponding difference field-shooting environment.
6.Magazine:
– TWS high- cap magazine stores up to 370 rounds 6mm bullets.
– Non-slip texture polymer casing ensures the operator access the magazine confidently.
– M4 magazine basic pad included.
7.Rifle body:
– Full metal body with unique carving design, this let the gun lighter in weight and have a eyes-catching outlook.
– Tight fit upper and lower frame.
– New engraved design on whole rifle body.
– Metal bolt catch, selector lever, trigger make the gun more durable.
8.Outer & Inner Barrel:
– Metal outer barrel and delta ring mount to avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.05mm brass inner barrel lets every shot more accurate.
9.Gearbox:
– Gold color outlook can be spotted from the engraving on receiver, it provide the gun a luxury style.
– Highly calibrated 8mm bearing gearbox with metal spring guide.
– Quick change spring system can let operator alter the power spring easier.
– The power circle comes with a reliable MOSFET gives accuracy triggering.
– Adjustable metal hop-up unit.
| Suggested Energy Source | 11.1V 1100mAh 15C Type Lithium Battery (KA-BAT-10) |
| Maximum Battery Storage | 11.1V |
| Max. Overall Length | 817 mm |
| Min. Overall Length | 728 mm |
| Inner Barrel Length | 255 mm |
| Weight without Magazine | 2505 g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Black |
| Capacity | 370 Rounds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | -NA- |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | -NA- |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 8mm bearimg / Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | 370Rds Training Weapon Systyem (TWS) ; Magazine (KA-MAG-72-BK) ; Magazine Base Pad (KA-MAG-84-RD |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installed
385 $Add to cartKA-AG-1001 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042 Full steel Upper & Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing. Helps a lot in enhancing durability. It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel. It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44) Suggested Energy Source Green gas …
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installedRead More
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.2
424 $Add to cartKA-AG-02-V2 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-34-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-Blue
175 $Add to cartKA-AG-286-BL-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BlueRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase





Reviews
There are no reviews yet.