Category

KA-AG-64
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=247
This SVD Sniper Ultra Grade Rifle is an electric operated rifle. Zinc Alloy and Nylon fiber were used as main material in order to reduce the weight of the gun. The quick spring changing designed gearbox helps the users to replacing the spring and adjusting the shooting power in seconds. Firing mode can be change with SEMI/AUTO by switching the semi/auto button near the trigger area. There is a build-in side rail on the left side of the receiver for installing magnification scope. Package comes with a 200 rounds steel magazine and a detachable cheek pad.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 8x 3/4A Ni-Cd cells |
| Max. Overall Length | 1215 mm |
| Min. Overall Length | -NA- |
| Inner Barrel Length | 560 mm |
| Weight without Magazine | 2980 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 200 rds |
| Caliber | 6 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | -NA- |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | KA SVD 7mm Bearing Gearbox |
| Motor Design | Short-Axle Type |
| Accessories come with package | Detachable Cheek Pad |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360FPS (MAX.) |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + King Arms M11 PDW CNC Kit installed + Steel lower receiver
605 $Read moreKA-AG-1000 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3039 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BK
159 $Read moreKA-AG-286-BK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BKRead More
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-Blue
175 $Add to cartKA-AG-286-BL-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BlueRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.