Category

King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + King Arms M11 PDW CNC Kit installed + Steel lower receiver
605 $
Out of stock
KA-AG-1000
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3039
1. Tactical Upper Receiver :
Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver.
Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance.
Two different lengths of tactical rails for attaching accessories.
Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over and opreate.
Side cocking handle allows convenience operation.
2. Outer & Inner Barrel :
Fit for equipping 14mm CCW silencer or flash hider.
Match with KWA/KSC system (barrel adaptor is required).
Packaged with 200mm length, 6.05mm diameter KSC/KWA inner barrel for upgrading velocity.
3.Lower receivers:
Full steel Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing.
Helps a lot in enhancing durability.
It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel.
4. Tactical stock :
Flexible and adjustable tactical stock.
5. Remarks :
Installation friendly.
| Suggested Energy Source | Green gas |
| Max. Overall Length | 523mm |
| Min. Overall Length | 393mm |
| Inner Barrel Length | 200mm |
| Weight without Magazine | 2158g |
| Main Material | Aluminum, Steel |
| Major Color | Black |
| Capacity | 47 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe/Single/Full-Auto |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One-piece formed |
| Hop-Up Bucking Design | KSC/KWA |
| Accessories come with package | KSC/KWA M11 System 7 (NS2), & 200mm length, 6.05mm diameter KSC/KWA inner barrel |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 360 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360 FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Blue
145 $Read moreKA-AG-286-BL This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-34-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installed
385 $Add to cartKA-AG-1001 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042 Full steel Upper & Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing. Helps a lot in enhancing durability. It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel. It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44) Suggested Energy Source Green gas …
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installedRead More
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-34-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.