Category

KA-GBB-34-BD
The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners.
1.Tactical handguard
– Available in 4-inch and 7-inch lengths, the handguard is made from high-quality nylon fiber, making it lightweight and easy to handle.
– The rail system allows for convenient attachment of accessories, enhancing the rifle’s versatility and customization options.lon fiber.
2.Outer & Inner Barrel:
– Metal outer barrel and delta ring mount to avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.05mm brass inner barrel lets every shot more accurate.
3.Rifle body:
– The body is constructed from high-quality nylon fiber, offering exceptional impact resistance and maintaining stable performance across various climatic conditions. Additionally, nylon fiber is rust-resistant, making maintenance easier.
– The metal bolt catch, selector lever, trigger, and charging handle enhance the gun’s durability.
4.Reinforced Parts :
– MIM steel firing pin assembly
5.Bolt carrier :
– High speed bolt carrier
– Reinforced Steel bolt-stop parts installed
6.Non-slip grip:
– The rough surface design prevents slippage, allowing you to maintain a firm grip and full control of your rifle with confidence.
– Ergonomically designed to offer the operator maximum comfort and superior control over the rifle.
7.Sights:
– Foldable rear and front sights.
– Rear sight comes with a double viewfinder for high precision shooting.
8.Magazine:
– Magazine capacity : 30&50 rounds
– Compatible with Marui/ WE/ VFC/ARMY system.
9.Tactical stock:
– Provides comfortable, secure shoulder rest for Airsoft Gun.
– Easy to install and ergonomic design let shooter grip their gun confidently.
– Nylon Fiber material provide anti-shock while shooting.
– Can be locked down to virtually eliminate movement in the stock.
– Can be quickly converted to fit commercial or Mil-Spec buffer tubes.
– Sling loop and quick-detach mounting point provided for wide variety of harness /Sling options.
– Mounting points at the bottom of stock that can install QD Sling Swivel.
– Removable recoil pad that can change battery faster and convenient unlocking lever.
10.Flash Hider :
– Polymer construction for enhanced durability and lightweight handling
– Linear style compensator for improved recoil management
– Compatible with 14mm negative thread barrels
| Suggested Energy Source | 134A / Green Gas |
| Max. Overall Length | 645 mm |
| Min. Overall Length | 560 mm |
| Inner Barrel Length | 153 mm |
| Weight without Magazine | 1610 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black & Dark Earth |
| Capacity | 30 & 50 rounds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe/Single/Full-Auto |
| Marking | Training Weapon System |
| Magazine Release Design | Adjustable AEG Type |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Hop-Up Bucking Design | KA system |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 330 FPS (MAX.) |
Related products
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BD
252 $Read moreKA-GBB-35-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from high-quality …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-33-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Blue
145 $Read moreKA-AG-286-BL This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase








Reviews
There are no reviews yet.