Category

KA-GBB-33-BD
The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners.
1.Tactical handguard
– Available in 4-inch and 7-inch lengths, the handguard is made from high-quality nylon fiber, making it lightweight and easy to handle.
– The rail system allows for convenient attachment of accessories, enhancing the rifle’s versatility and customization options.lon fiber.
2.Outer & Inner Barrel:
– Metal outer barrel and delta ring mount to avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.05mm brass inner barrel lets every shot more accurate.
3.Rifle body:
– The body is constructed from high-quality nylon fiber, offering exceptional impact resistance and maintaining stable performance across various climatic conditions. Additionally, nylon fiber is rust-resistant, making maintenance easier.
– The metal bolt catch, selector lever, trigger, and charging handle enhance the gun’s durability.
4.Reinforced Parts :
– MIM steel firing pin assembly
5.Bolt carrier :
– High speed bolt carrier
– Reinforced Steel bolt-stop parts installed
6.Non-slip grip:
– The rough surface design prevents slippage, allowing you to maintain a firm grip and full control of your rifle with confidence.
– Ergonomically designed to offer the operator maximum comfort and superior control over the rifle.
7.Sights:
– Foldable rear and front sights.
– Rear sight comes with a double viewfinder for high precision shooting.
8.Magazine:
– Magazine capacity : 30&50 rounds
– Compatible with Marui/ WE/ VFC/ARMY system.
9.Tactical stock:
– Provides comfortable, secure shoulder rest for Airsoft Gun.
– Easy to install and ergonomic design let shooter grip their gun confidently.
– Nylon Fiber material provide anti-shock while shooting.
– Can be locked down to virtually eliminate movement in the stock.
– Can be quickly converted to fit commercial or Mil-Spec buffer tubes.
– Sling loop and quick-detach mounting point provided for wide variety of harness /Sling options.
– Mounting points at the bottom of stock that can install QD Sling Swivel.
– Removable recoil pad that can change battery faster and convenient unlocking lever.
10.Flash Hider :
– Polymer construction for enhanced durability and lightweight handling
– Linear style compensator for improved recoil management
– Compatible with 14mm negative thread barrels
| Suggested Energy Source | 134A / Green Gas |
| Max. Overall Length | 725 mm |
| Min. Overall Length | 645 mm |
| Inner Barrel Length | 233 mm |
| Weight without Magazine | 1730 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black & Dark Earth |
| Capacity | 30 & 50 rounds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe/Single/Full-Auto |
| Marking | Training Weapon System |
| Magazine Release Design | Adjustable AEG Type |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Hop-Up Bucking Design | KA system |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 330 FPS (MAX.) |
Related products
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue KA-AG-93-BL-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlueRead More
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installed
385 $Add to cartKA-AG-1001 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042 Full steel Upper & Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing. Helps a lot in enhancing durability. It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel. It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44) Suggested Energy Source Green gas …
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installedRead More
-
BlackRain Ordnance 9mm SBR GBB
596 $Add to cartKA-GBB-26-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2999 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 6” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.2
424 $Add to cartKA-AG-02-V2 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase








Reviews
There are no reviews yet.