Category

KA-GBB-35-BD
The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners.
1.Tactical handguard :
– High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from high-quality nylon fiber, making it lightweight and easy to handle.
– It provides a full-length mounting surface for all 20mm Picatinny compatible accessories.
– The handguard system is designed to accommodate an M203 grenade launcher without the need for special tools. Integrated ambidextrous QD sling swivel mounts offer modular, limited rotation to suit your preferences.
2.Outer & Inner Barrel:
– Metal outer barrel and delta ring mount to avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.05mm brass inner barrel lets every shot more accurate.
3.Rifle body:
– The body is constructed from high-quality nylon fiber, offering exceptional impact resistance and maintaining stable performance across various climatic conditions. Additionally, nylon fiber is rust-resistant, making maintenance easier.
– The metal bolt catch, selector lever, trigger, and charging handle enhance the gun’s durability.
4.Reinforced Parts :
– MIM steel firing pin assembly
5.Bolt carrier :
– High speed bolt carrier
– Reinforced Steel bolt-stop parts installed
6.Non-slip grip:
– The rough surface design prevents slippage, allowing you to maintain a firm grip and full control of your rifle with confidence.
– Ergonomically designed to offer the operator maximum comfort and superior control over the rifle.
7.Sights:
– Foldable rear and front sights.
– Rear sight comes with a double viewfinder for high precision shooting.
8.Magazine:
– Magazine capacity : 50 rounds
– Compatible with WA M4 system.
9.Tactical stock:
– M4 enhanced carbine Modstock is the same size as a real stock and it has a special compartment for storing accessories or 2x cr123a battery.
– Two quick detachable sling swivel mounting points provides convenience platform to suit shooter’s rifle carrying habits.
– Six adjustable positions to suit shooter’s arm-length.
– Wide cheek weld helps shooter aims more quickly and the cheek rest more comfortable.
| Suggested Energy Source | 134A / Green Gas |
| Max. Overall Length | 780 mm |
| Min. Overall Length | 705 mm |
| Inner Barrel Length | 233 mm |
| Weight without Magazine | 1830 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black/ Dark Earth |
| Capacity | 50 rounds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe/Single/Full-Auto |
| Marking | Training Weapon System |
| Magazine Release Design | Adjustable AEG Type |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Hop-Up Bucking Design | WA system |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 350 FPS (MAX.) |
Related products
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG -Pink
175 $Add to cartKA-AG-286-PK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
BlackRain Ordnance 9mm SBR GBB
596 $Add to cartKA-GBB-26-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2999 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 6” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Dark Earth
129 $Add to cartKA-AG-286-BD This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase








Reviews
There are no reviews yet.