Category

KA-PG-04-SV-GAS
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2807
This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.
The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like.
1.Main assembly:
– Japanese experienced engineer re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic.
– Whole revolver is constructed by metal with tactical design, it gives a very concrete and rigid feels.
– The revolver goes through a EDP (Electro Deposit Primer coating) process providing better surface finishing.
2.Outer & Inner Barrel:
– Rifled-alike barrel make the revolver more realistic.
– Smooth and precise brass internal barrel in 6.05mm inner diameter. Fixed hop-up inside makes the shooting trajectory constantly precise.
– Top & bottom of outer barrel have picatinny rails, can be mounting accessories such as scope, RMR, flash light, etc.
3.Grip:
– Ergonomic, wood textured grip offers the operator maximum comfort and control over the pistol.
– An eye-catching golden plate decorating the grip.
4.Cylinder:
– The metal cylinder can be opened easily in order to reload bullets quickly, just a flick to snap back it into the frame with a solid click.
– Bullets can be removed fast by pushing the bullets extractor rod.
5.Hammer:
– Metal hammer give an assured strike on the gas outlet valve.
– Compliable to operate under single-action.
6.Sights:
– The metal fixed front sight and adjustable rear sight helps shooter acquire the target quickly.
7.Safety:
– Easy to reach safety button lockup the hammer to avoid accidental fire while not ready to shoot.
8.Bullets and Loader:
– Heavy brass-like finishing shells with high compression rubber bb retainers.
– Package comes with shell speed loaders for fast reloads, and 6 BB bullets shells.
| Suggested Energy Source | GAS |
| Overall Length | 300mm |
| Inner Barrel Length | 125mm |
| Inner Barrel Diameter | 6mm |
| Overall Height | -NA- |
| Weight without Magazine | 1461 g |
| Main Material | Aluninum alloy |
| Major Color | Silver |
| Capacity | 6 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Marking | -NA- |
| Blowback Action | -NA- |
| Accessories come with package | 6 bullet shells & shell speed loaders |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 240~260FPS |
Related products
-
MIM Steel stopper for King Arms Python 357 Series
14 $Add to cartKA-PP-19 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3005 MIM Steel stopper for King Arms Python 357 Series Product information: For King Arms Python 357 Series (KA-PG-01 / KA-PG-04), For better durability Reinforced parts for PG-01-18-A02 Specification: Size L:42 W:5 H:6mm Weight 0.1 g Main Material MIM Steel Major Color Black
-
6” Python 357 (Gas version) Version II- Electroplating black
153 $Read moreKA-PG-01-L-BK2-GAS-V2 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed by …
6” Python 357 (Gas version) Version II- Electroplating blackRead More
-
MIM Steel positioning rod for King Arms Python 357
14 $Add to cartKA-PP-17 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3007 MIM Steel positioning rod for King Arms Python 357 Product information: For King Arms Python 357 Series (KA-PG-01 / KA-PG-04), For better durability Reinforced parts for PG-01-16-A02 Specification: Size L:30 W:6 H:4mm Weight 0.1 g Main Material MIM Steel Major Color Black
-
King Arms Python 357 Evil (CO2 version) – Black
147 $Read moreKA-PG-04-BK-CO2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2806 Product Information: This CO2 Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms. The CO2 powered airsoft pistol is using CO2 gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Japanese experienced engineer re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase








Reviews
There are no reviews yet.