Category

KA-AG-198-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2529
This full metal constructed AEG equipped with Training Weapon System (TWS) Keymod integrated receiver and rail platform.
1.KeyMod tactical handguard:
– Light-weight aluminum full CNC machined handguard makes the rifle more sturdy and robust.
– Eight-sided mounting platform conveniences shooters to bolt-on vary accessories.
– Come with 3 pieces of picatinny rail sections.
2.Ambidextrous magazine release and selector:
– Ease to reach ambidextrous magazine release and selector helps to speed up the on-field reaction.
3.Ergonomic grip:
– Designed to improve ergonomics with interchangeable front and rear inserts for personalized hand fit.
– It offers the operator maximum comfort and control over the rifle.
– The ventilation motor end plate can lower the motor temperature while skirmishing.
4.Tactical stock:
– With angled non-slip butt-pad allows faster presentation.
– Pivoting rear-accessed large storage compartment.
– Velcro on both side of the stock for sticking on your favorite patches.
– Quick detachable sling mounting points are positioned for optimum usage.
– It’s featured with removable recoil pad and Dual-release unlocking lever.
5.Suppressor:
– Round cylinder shape vibrates the sound of firing, makes the sound more solid.
6.Sights:
– Full adjustable front and rear sights.
7.Magazine:
– TWS 370 Rounds high capacity TMAG.
– Non-slip texture polymer casing ensures the operator access the magazine confidently.
8.Metal receiver:
– Cool muscular metal receiver design.
– Tight fit upper and lower frame.
– Functional both-lockable charging handle.
– Vary markings, such as KING ARMS logo and TWS logo, over both sides of the rifle body and the top rail.
– Each rifle come with unique serial number marked on the receiver.
9.Sling mounting point:
– Up to 8 quick detachable sling swivel mount points provides superb convenience platform to suit shooter’s rifle carrying habits.
10.Outer & Inner Barrel:
– One piece CNC machined metal outer barrel avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.02 brass inner barrel lets every shot more accurate.
11.Gearbox:
– Highly calibrated 8mm bearing gearbox with metal spring guide.
– Quick change spring system can let operator alter the power spring easier.
– The power circle comes with a reliable MOSFET gives accuracy triggering.
– Adjustable metal hop-up unit.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 11.1V |
| Max. Overall Length | 835mm |
| Min. Overall Length | 750mm |
| Inner Barrel Length | 370mm |
| Weight without Magazine | 2760g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Black |
| Capacity | 370 Rounds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change system Ver.2 gearbox with 8mm bearing/Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | 370Rds Training Weapon System (TWS) Magazine (KA-MAG-72-BK) |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink KA-AG-93-PK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom PinkRead More
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
600 $Add to cartKA-GBB-25-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2996 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BK
231 $Read moreKA-GBB-35-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.