Category

KA-AG-176-DE
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2490
This LSS Tactical is a Gas Sniper Rifle.
– The LSS Chassis System is CNC Machined from aviation grade Aluminum with Anodized finishing.
– CNC engraved LSS marking and unique serial number.
– One Piece Fluted Outer Barrel is CNC machined from aviation grade Aluminum.
– 20 MOA (Minutes of Angle) top rail and bottom rail are included.
– Steel Flash Hider with military grade surface finishing.
– Equipped with CAA official licensed CBS+ACP (Collapsible Butt-Stock & Adjustable Cheek Rest).
– Interchangeable Grip designed to improve ergonomics with interchangeable front and rear inserts for personalized hand fit, gives the operator maximum comfort and control over the weapon.
– Compatible with M4 AEG stock
– Compatible with M4 GBB grip.
– Package comes with 25 rounds M700 Gas Magazine, 2 pcs of front grip pads and 2 pcs of rear grip pads.
| Suggested Energy Source | Gas |
| Maximum Battery Storage | |
| Max. Overall Length | 1045mm |
| Min. Overall Length | 965mm |
| Inner Barrel Length | 480mm |
| Weight without Magazine | 3240g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Dark Earth |
| Capacity | 25 rds (Gas) |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Single / Safe |
| Marking | MDT LSS |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Gas Operate |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece Fluted |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | 5.1 GBB PISTOL TYPE |
| Gearbox Design | |
| Motor Design | |
| Accessories come with package | 25 rounds M700 Gas Magazine, 2 pcs of front grip pads and 2 pcs of rear grip pads. |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360 FPS |
Related products
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.2
424 $Add to cartKA-AG-02-V2 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BD
252 $Read moreKA-GBB-35-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from high-quality …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue KA-AG-93-BL-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlueRead More
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black KA-AG-93-BK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlackRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.