Category

KA-AG-175-DE-V2
The TAC21 Tactical is a Gas Sniper Rifle.
– The TAC21 Chassis System is CNC Machined from aviation grade Aluminum with Anodized finishing.
– CNC engraved TAC21 marking and unique serial number.
– One Piece Fluted Outer Barrel is CNC machined from aviation grade Aluminum.
– With a top full-length MIL-STN-1913 accessories mounting rail. The built-in mounting rail has 20 MOA (Minutes of Angle) on the action housing and is parallel to the barrel axis on the fore-end.
– 2 pcs of side rail and 1 pc of bottom rail are included.
– Steel Flash Hider with military grade surface finishing.
– Equipped with Magpul PTS MOE Grip & Magpul PTS PRS Stock. (KA-AG-175-BK/DE)
– Equipped with CAA official licensed CBS+ACP Stock (Collapsible Butt-Stock & Adjustable Cheek Rest) and Enhanced Pistol Grip for King Arms M4 / 9mm GBB series with non-slip ergonomic designed. (KA-AG-175-BK/DE-V2)
– Compatible with M4 AEG stock & tube.
– Compatible with M4 GBB grip.
| Suggested Energy Source | Gas |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 1210mm |
| Min. Overall Length | 1110mm |
| Inner Barrel Length | 600mm |
| Weight without Magazine | 3730g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Dark Earth |
| Capacity | 25 rds(Gas) |
| Caliber | 6 mm |
| Fire Mode | Safe/Single |
| Marking | MDT TAC21 |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | -NA- |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece Fluted |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | 25 rounds M700 Gas Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360 FPS |
Related products
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-33-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-Blue
175 $Add to cartKA-AG-286-BL-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BlueRead More
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-34-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Black
129 $Read moreKA-AG-286-BK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.