Category

KA-AG-166-WO
This rifle is a full metal constructed ultimate AEG which features with realistic metal receiver with side rail system and real wood stock. The integrated silencer style outer barrel is one piece designed and CNC machined out of Aluminum 6061, and rear sling swivel and receiver top cover are made of steel. Those fire mode selector, safety lever and front & dummy rear disassembly button are functional and realistic designed. The interior of the rifle is a high quality metal 7mm bearing V3 gearbox with Mosfet.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | Battery Capacity (∅32mm x L250mm) |
| Max. Overall Length | 910 mm |
| Min. Overall Length | -NA- |
| Inner Barrel Length | 420 mm |
| Weight without Magazine | 2400 g |
| Main Material | Steel; Aluminum; Wood; Nylon Fiber |
| Major Color | Black & Wood |
| Capacity | 380 rds |
| Caliber | 6 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | -NA- |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Custom V3 7mm Bearing Gearbox |
| Motor Design | Short-Axle Type |
| Accessories come with package | Triangle battery holder |
| Muzzle Velocity (Canada version) | 366 fps + |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | 0.98 Joule – |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 1.2 Joule -/+ |
Related products
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-34-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BK
231 $Read moreKA-GBB-35-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue KA-AG-93-BL-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlueRead More
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG -Pink
175 $Add to cartKA-AG-286-PK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.