Category

KA-PG-10-M-BK1
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2706
The SAA .45 Peacemaker Revolver is full metal construction handgun by King Arms.
1.Main assembly:
– Whole revolver is constructed by metal, it gives a very concrete and rigid feels. Allows shooter do fast action confidently.
– 4 inch and 6 inch barrel length available in both chromate conversion coating and electric darkening treatment surface finishing.
– Accept pressurized green gas as the power source.
– Details of parts and components makes revolver’s outlook much more realistic. Reappear the historic & antique classic.
2.Outer & Inner Barrel:
– Straight metal outer barrel available in size of 4 inch and 6 inch model at user preference.
– Rifled-alike barrel make the revolver more realistic.
– Smooth and precise brass internal barrel in 6.03mm inner diameter. Makes the shooting trajectory more accuracy.
3.Grip:
– Ergonomic polymer grip lets the operator grasp tight and control over the revolver.
4.Cylinder:
– The metal cylinder bullet inlet can be opened easily in order to reload bullets quickly.
– Push the bullets ejector thumbpiece to remove bullets one by one.
– The cylinder can accept up to 6 bullet shells.
– Metal latch precisely stop the cylinder in the correct position.
5.Hammer:
– Metal hammer give an assured strike on the gas outlet valve.
– Operate in single-action.
6.Sights:
– The metal fixed front sight helps shooter to acquire the target.
7.Bullets and Loader:
– CNC machined heavy brass shells with high compression rubber bb retainers.
– Package come with 6 BB bullets shells.
Others:
– Available in four different models, combined with 2 barrel length and 2 surface finishing to suit your preference.
| Suggested Energy Source | Gas |
| Overall Length | 306 mm |
| Inner Barrel Length | 166 mm |
| Inner Barrel Diameter | 6 mm |
| Overall Height | 133 mm |
| Weight without Magazine | 873g |
| Main Material | Zinc alloy, ABS |
| Major Color | Dull Black |
| Capacity | 6 Rds |
| Caliber | 6.03 mm |
| Marking | King Arms |
| Blowback Action | -NA- |
| Accessories come with package | 6 bullet shells |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 330 FPS (MAX.) |
Related products
-
2.5” Python 357 (Gas version)Version II – Silver
145 $Read moreKA-PG-01-S-SV-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2793 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed …
-
4” Python 357 (Gas Version)Version II – Silver
149 $Read moreKA-PG-01-M-SV-GAS-V2 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed by …
-
King Arms Python 357 Evil (CO2 version) – Black
147 $Read moreKA-PG-04-BK-CO2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2806 Product Information: This CO2 Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms. The CO2 powered airsoft pistol is using CO2 gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Japanese experienced engineer re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook …
-
MIM Steel positioning rod for King Arms Python 357
14 $Add to cartKA-PP-17 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3007 MIM Steel positioning rod for King Arms Python 357 Product information: For King Arms Python 357 Series (KA-PG-01 / KA-PG-04), For better durability Reinforced parts for PG-01-16-A02 Specification: Size L:30 W:6 H:4mm Weight 0.1 g Main Material MIM Steel Major Color Black
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase







Reviews
There are no reviews yet.