Category

Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
KA-AG-93-BL-FN
This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation.
– The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated.
– Equipped with two side mil-spec rails and top rail for mounting red dot sight or other aiming system.
– Build-in adjustable iron sight on the top rail and two fixed backup iron sights on both sides of the optional sight base.
– Quick spring change system Ver.6 gearbox with 9mm bearing.
-Mosfet assembly provides better trigger contact.
– Package comes with 300 Rounds High-Cap Magazine.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 10x 3/4A Ni-Cd cells |
| Max. Overall Length | 505 mm |
| Min. Overall Length | -NA- |
| Inner Barrel Length | 255 mm |
| Weight without Magazine | 2230 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Blue |
| Capacity | 300 rds |
| Caliber | 6 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | FN |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | -NA- |
| Magazine Release Design | Ambidextrous |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change system Ver. 6 Gearbox with 9mm bearing |
| Motor Design | Long-Axle Type |
| Accessories come with package | 300 Rds High-Cap Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 340-390 fps |
Related products
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
600 $Add to cartKA-GBB-25-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2996 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BK
159 $Read moreKA-AG-286-BK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BKRead More
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase








Reviews
There are no reviews yet.