Category

KA-AG-258-WO-TH
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2984
This M1928 AEG is realistic designed in all aspect such as the operation system, dimension and materials.
1.Receiver
-Full metal upper and lower receiver, providing longer resistance and durability.
-Full marking are engraved on the receiver.
2.Barrel
-One piece fluted outer barrel is made with full metal. The design gives the rifle a muscular feeling, keeps it straight and rigid to avoid wobbling.
-Smooth and precise brass internal barrel makes the shooting trajectory constantly precise.
3.Gearbox
-Equipped with 9mm bearing gearbox and high quality internal parts.
-Adjustable hop up system can be spotted on the receiver.
-The power circle comes with a reliable MOSFET gives accuracy triggering.
4.Stock & Grip
-The Stock, Pistol Grip and Foregrip built by high quality real wood. It is sturdy and impact-resistant wood, having clear texture and smooth surface.
-Ergonomic stock design gives a solid rifle grabbing and comfortable shoulder rest.
-The stock is capable to store a 9.6V large type battery.
5.Sights
-Fixed front iron-sight & foldable rear iron-sight.
-The rear iron-sight is realistic designed and adjustable as user’s preference for high precision shooting.
6.Magazine
-Package comes with a drum magazine with storage up to 450 rounds 6mm bb bullets.
-Compatible with 420 rounds long magazine (KA-MAG-30).
7.Parts:
-Fire selector, safety, magazine release, cocking handle, sling swivel, screws, nuts and the pivot plate etc all made with Full metal.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 840 mm |
| Min. Overall Length | -NA- |
| Inner Barrel Length | 315 mm |
| Weight without Magazine | 3540g |
| Main Material | Aluminum; Zinc Alloy; Real Wood |
| Major Color | Black & Real Wood |
| Capacity | 450 rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | Thompson |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | One Piece |
| Magazine Release Design | Adjustable AEG Type |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | V6 9mm Bearing Gearbox |
| Motor Design | Short-Axle Type |
| Accessories come with package | 450 rounds high-cap drum magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380 FPS (Max.) |
Related products
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BD
252 $Read moreKA-GBB-35-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from high-quality …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink KA-AG-93-PK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom PinkRead More
-
PDW 9mm SBR M-LOK – Grey&Red
249 $Add to cartKA-AG-220-GR http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3026 1.Tactical handguard – King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference. – MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories. …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase








Reviews
There are no reviews yet.