Category

http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2552
1.M-LOK tactical handguard:
– M-LOK is the most trendy rail system in the real firearms. KING ARMS got MAGPUL official approval to use their design. the M-LOK specification done according to MAGPUL provided document.
– One piece CNC machined metal M-LOK handguard provides a solid rail platform. M-LOK-standard accessories can be bolt-on quickly and concretely.
– Four-sided mounting platform conveniences shooters to bolt-on vary accessories.
– Come with 3 pieces of picatinny rail sections.
2.Tactical stock:
– M4 enhanced carbine Modstock is the same size as a real stock and it has a special compartment for storing accessories or 2x cr123a battery.
– Two quick detachable sling swivel mounting points provides convenience platform to suit shooter’s rifle carrying habits.
– Six adjustable positions to suit shooter’s arm-length.
– Wide cheek weld helps shooter aims more quickly and the cheek rest more comfortable.
3.Suppressor:
– Stylish extended fire cap design make the rifle looks cool and outstanding.
– 14mm anti-clockwise thread for easily to replace with other accessories,such as silencer or tracer.
4.Non-slip grip:
– Rough surface design can prevent slip of griping. You can grasp full control of your rifle confidently.
5.Sights:
– Nylon fiber polymer front sight and rear sight are rigid but light in weight. Both of them are rail mounting and able to flip-up. They have adjustable aiming pins and range finder hole to fit corresponding difference field-shooting environment.
6.Magazine:
– TWS mid- cap magazine stores up to 140rounds 6mm bullets.
– Non-slip texture polymer casing ensures the operator access the magazine confidently.
7.Rifle body:
– Durable nylon fiber Training Weapon System (TWS) integrated receiver. It keeps the structure of the rifle rigid but lighter in weight.
– Tight fit upper and lower frame.
– Vary markings, such as KING ARMS logo on the rifle body.
– Metal bolt catch, selector lever, trigger make the gun more durable.
8.Outer & Inner Barrel:
– Metal outer barrel and delta ring mount to avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.05mm brass inner barrel lets every shot more accurate.
9.Gearbox:
– Highly calibrated 7mm bearing gearbox with metal spring guide.
– Quick change spring system can let operator alter the power spring easier.
– The power circle comes with a reliable MOSFET gives accuracy triggering.
– Adjustable metal hop-up unit.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 9.6V / 11.1V |
| Max. Overall Length | 710mm |
| Min. Overall Length | 630mm |
| Inner Barrel Length | 195mm |
| Weight without Magazine | 2135g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 140 Rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | V2 7mm bearing Gearbox |
| Motor Design | Long-Axle Type |
| Accessories come with package | 140 Rds magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 340 – 370 FPS |
Related products
-
PDW 9mm SBR M-LOK – Grey&Red
249 $Add to cartKA-AG-220-GR http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3026 1.Tactical handguard – King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference. – MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories. …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + King Arms M11 PDW CNC Kit installed + Steel lower receiver
605 $Read moreKA-AG-1000 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3039 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BK
231 $Read moreKA-GBB-35-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
600 $Add to cartKA-GBB-25-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2996 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.