Category

KA-AG-195-RD
Black Rain Ordnance Official Licensed Airsoft Gun by King Arms.
This M4 AEG equipped with 15″ MOD (Modular Rail System – KA-RAS-69-BK) and Black Rain Ordnance style metal receiver.
-Full CNC Machined 15” MOD Rail with CNC engraved Black Rain Ordnance marking
-Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking.
-Unique serial number
-CNC Machined one piece fluted outer barrel.
-Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53)
-“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover
-Laser engraved Black Rain Ordnance marking Bolt Cover
-Steel Charging Handle with CNC engraved Black Rain Ordnance marking
-The Quick spring change Ver.2 gearbox with 8mm bearing helps to replace the spring and adjust the shooting power easily.
-Mosfet assembly provides better trigger contact.
-Folding rear sight & front sight
-TWS (Training Weapon System) Interchangeable Motor Grip is a M4/M16 grip for AEG. It is designed to improve ergonomics with interchangeable front and rear inserts for personalized hand fit, gives the operator maximum comfort and control over the weapon. Package comes with 6 Pieces (Main grip, 2 pcs of front grip pads and 3 pcs of rear grip pads) (KA-TG-29-BK) &TWS (Training Weapon System) 370 rounds magazine. (KA-MAG-72-BK)
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 9.6V / 11.1V |
| Max. Overall Length | 990mm |
| Min. Overall Length | 910mm |
| Inner Barrel Length | 455mm |
| Weight without Magazine | 3180g |
| Main Material | Aluminium |
| Major Color | Red |
| Capacity | 370 Rounds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | Black Rain Ordnance |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | -NA- |
| Hop-Up Bucking Design | Marui type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 8mm bearing / Mosfet |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | 6 Pieces (Main grip, 2 pcs of front grip pads and 3 pcs of rear grip pads) (KA-TG-29-BK) & TWS (Training Weapon System) 370 rounds magazine. (KA-MAG-72-BK) |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2)
488 $Add to cartKA-AG-998 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3028 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Black
129 $Read moreKA-AG-286-BK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.2
424 $Add to cartKA-AG-02-V2 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.