Category

1911-A1 CAL .45 – Gun metal Grey
1. Frame:
– Metal constructed slide and lower frame provides rigid structure of the pistol.
– Precise CNC machined internal and surface. It makes a tight fitting of the upper and lower frame but slide move smoothly.
2. Barrel:
– Metal outer barrel with “MODEL 1911-A1 CAL .45” marking together.
3. Safety:
– Double mechanisms give a superb safety of use.
– The ambidextrous slide-lock locks up the slide and the trigger when not ready to fire.
– The functional metal beavertail grip safety enhance the safety from misfiring. Shooter have to grip the pistol properly and tightly when triggering. Otherwise the trigger will be locked-down.
4. Sights:
– The metal fixed front sight and rear sight helps shooter acquire the target quickly.
5. Grip:
– Non-slip patterned grip cover are replaceable. There are ton of selections from the market for styling the pistol easily.
6. Magazine:
– Metal casing magazine can store up to 25 rounds 6mm bullets.
– Compatible with most of brand (Tokyo Marui, KJW, APS, Army, etc.) standard 1911 magazines.
8. Parts:
– Adjustable hop up let users fine tuning their precise shooting range. User can replace difference hop up rubber from aftermarket parts at their preference.
| Suggested Energy Source | Gas |
| Overall Length | 220mm |
| Inner Barrel Length | 115mm |
| Inner Barrel Diameter | 6 mm |
| Overall Height | 135 mm |
| Weight without Magazine | 1010g |
| Main Material | Metal |
| Major Color | Gun metal Grey |
| Capacity | 25 Rounds |
| Caliber | 6mm |
| Marking | N/A |
| Blowback Action | Yes |
| Accessories come with package | 25 Rounds Gas magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | Around 320FPS |
Related products
-
MIM Steel stopper for King Arms Python 357 Series
14 $Add to cartKA-PP-19 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3005 MIM Steel stopper for King Arms Python 357 Series Product information: For King Arms Python 357 Series (KA-PG-01 / KA-PG-04), For better durability Reinforced parts for PG-01-18-A02 Specification: Size L:42 W:5 H:6mm Weight 0.1 g Main Material MIM Steel Major Color Black
-
4” Python 357 (Gas Version)Version II – Electroplating black
149 $Read moreKA-PG-01-M-BK2-GAS-V2 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed by …
4” Python 357 (Gas Version)Version II – Electroplating blackRead More
-
King Arms Python 357 Evil (Gas version)Version II – Silver
176 $Read moreKA-PG-04-SV-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3019 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas-powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely lifelike. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed by metal …
King Arms Python 357 Evil (Gas version)Version II – SilverRead More
-
6” Python 357 (Gas version) Version II- Electroplating black
153 $Read moreKA-PG-01-L-BK2-GAS-V2 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed by …
6” Python 357 (Gas version) Version II- Electroplating blackRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.