Category

KA-AG-203-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2483
This lightweight AEG equipped with durable nylon fiber Training Weapon System (TWS) Rail handguard and TWS STOCK TYPE 2. It is a 4 inch outer barrel Carbine rifle which comes with Nylon Troy Front Sight and Rear Sight. A high performance Quick spring change Ver.2 gearbox with 7mm bearing is used for this rifle. Package comes with 370 rounds high capacity magazine and Training Weapon System (TWS) Front Grip. The quick spring change system Ver.2 gearbox helps to replace the spring and adjust the shooting power easily and Mosfet assembly provides better trigger contact.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 2/3A 1600mAh 11.1V Twins Type Battery |
| Max. Overall Length | 625mm |
| Min. Overall Length | 550mm |
| Inner Barrel Length | 135 mm |
| Weight without Magazine | 1960g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 370 rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | Flexible & Light Weight Design |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 7mm bearing / Mosfet |
| Motor Design | Long-Axle Type |
| Accessories come with package | Training Weapon System (TWS) Front Grip |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 340 – 370 Fps |
Related products
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BD
252 $Read moreKA-GBB-35-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from high-quality …
-
PDW 9mm SBR M-LOK – Grey&Red
249 $Add to cartKA-AG-220-GR http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3026 1.Tactical handguard – King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference. – MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories. …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Blue
145 $Read moreKA-AG-286-BL This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-Blue
175 $Add to cartKA-AG-286-BL-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BlueRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.