Category

KA-PG-04-SV-CO2
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2808
| Suggested Energy Source | Co2 Cartridge |
| Overall Length | 300mm |
| Inner Barrel Length | 125mm |
| Inner Barrel Diameter | 6mm |
| Overall Height | -NA- |
| Weight without Magazine | 1461 g |
| Main Material | Aluninum alloy |
| Major Color | Silver |
| Capacity | 6 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Marking | -NA- |
| Blowback Action | -NA- |
| Accessories come with package | 6 bullet shells & shell speed loaders |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | Max. 170 FPS |
Related products
-
2.5” Python 357 (Gas version) Version II
140 $Read moreKA-PG-01-S-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2988 2.5” Python 357 (Gas version) Version II Product Information This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s …
-
MIM Steel positioning rod for King Arms Python 357
14 $Add to cartKA-PP-17 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3007 MIM Steel positioning rod for King Arms Python 357 Product information: For King Arms Python 357 Series (KA-PG-01 / KA-PG-04), For better durability Reinforced parts for PG-01-16-A02 Specification: Size L:30 W:6 H:4mm Weight 0.1 g Main Material MIM Steel Major Color Black
-
6” Python 357 (CO2 version) – Silver
123 $Read moreKA-PG-01-L-SV-CO2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2798 This Python 357 CO2 Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms. The CO2 powered airsoft pistol is using CO2 gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Japanese experienced engineer re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook …
-
2.5” Python 357 (Gas version)Version II – Silver
145 $Read moreKA-PG-01-S-SV-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2793 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.