Category

KA-PG-24-SV
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2907#
This SAA.45 Devil Revolver is a full metal construction handgun made by King Arms.
1.Main assembly:
– The whole revolver is constructed by metal, it gives a very concrete and rigid feels. Allows shooter do quick action confidently.
– Aluminum parts with CNC process producing Hammer Extention. Tactical Rail and Extention Grip Panels. And making One-piece form sight mount, muzzle break and outer barrel.
– 6.5 inch barrel length available on both chromate conversion coating and electric darkening treatment surface finishing.
– Power source with pressurized green gas.
– Details on parts and components reappear a realistic and classical outlook.
2.Outer & Inner Barrel:
– 6.5 inch barrel equipped with 20mm width picatinny rails and different lengths along 3-sides: bottom, left and right providing a platform for mounting accessories like flash light and laser etc.
– These rails can be removed or replaced with another color parts or accessories easily.
– This brand new metal tactical compensator is different to those in the classic SAA.45 ever.
– Smooth and precise brass internal barrel in 6.05mm inner diameter makes the shooting trajectory more accuracy.
3.Grip:
– Aluminium grip not only durable, the Ergonomic design allows the shooter grasp tight and control over the revolver.
– New pattern design and color panels make the gun looks more fashionable & science fiction feel.
4.Cylinder:
– The metal cylinder bullet inlet can be opened easily in order to reload bullets quickly.
– Push the bullets ejector thumbpiece to remove bullets one by one.
– The cylinder stores up to 6 bullet shells.
– Metal latch precisely stop the cylinder in the correct position.
5.Hammer:
– The hammer extention allows shooter operates more easily.
– Metal hammer assures the strike on the gas outlet valve.
– Single-action operation.
6.Sights:
– 3 points lights from Fibre Optics fixed sight helps shooter acquire the target quickly and clearly.
– 2 colors of 2mm thick fiber optics applied.
7.Bullets and Loader:
– Heavy brass shells with high compression bb retainers.
– Package come with 6 BB bullets shells.
| Suggested Energy Source | Gas |
| Overall Length | 320mm |
| Inner Barrel Length | 166mm |
| Inner Barrel Diameter | 6.05mm |
| Overall Height | 150mm |
| Weight without Magazine | 1095g |
| Main Material | Aluminum alloy ; ABS |
| Major Color | Black / Silver |
| Capacity | 6 Rds |
| Caliber | 6.05mm |
| Marking | King Arms |
| Blowback Action | -NA- |
| Accessories come with package | 6 bullet shells |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 330 FPS (MAX.) |
Related products
-
O-Ring for King Arms Predator 1911 Series
4 $Add to cartKA-PP-10 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2883 O-Ring for King Arms Predator 1911 Series. Size -NA- Weight 0.01g Main Material Rubber Major Color Black Accessories come with package -NA-
-
4” Python 357 (CO2 version) – Silver
119 $Read moreKA-PG-01-M-SV-CO2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2797 This Python 357 CO2 Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms. The CO2 powered airsoft pistol is using CO2 gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Japanese experienced engineer re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook …
-
MIM Steel stopper for King Arms Python 357 Series
14 $Add to cartKA-PP-19 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3005 MIM Steel stopper for King Arms Python 357 Series Product information: For King Arms Python 357 Series (KA-PG-01 / KA-PG-04), For better durability Reinforced parts for PG-01-18-A02 Specification: Size L:42 W:5 H:6mm Weight 0.1 g Main Material MIM Steel Major Color Black
-
4” Python 357 (Gas Version) Version II
144 $Read moreKA-PG-01-M-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2987 4” Python 357 (Gas Version) Version II Product Information This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase







Reviews
There are no reviews yet.