Category

KA-AG-67-SV-V2
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2869
– Surface finishing of this beauty is chromed in Sliver
– Full Metal Receiver with real wood Stock, Pistol Grip and Foregrip.
– Ver. 6 Full Metal, Fully Upgradeable 9mm Quick spring change gearbox.
– Mosfet assembly provides better trigger contact.
– Adjustable rear sight as user’s reference.
– The wooden stock is capable to store a 8,4V large type battery (Battery is excluded)
– Package comes with 450 Rounds High-Cap Metal Drum Magazine.
| Suggested Energy Source | 8.4V battery |
| Maximum Battery Storage | 8x Sc Ni-Cd cells |
| Max. Overall Length | 860 mm |
| Min. Overall Length | -NA- |
| Inner Barrel Length | 315 mm |
| Weight without Magazine | 3040 g |
| Main Material | Aluminum; Zinc Alloy; Silver; Wood |
| Major Color | Silver & Wood |
| Capacity | 450 rds |
| Caliber | 6 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | -NA- |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | One Piece |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Ver. 6 Full Metal, Fully Upgradeable 9mm Quick spring change gearbox |
| Motor Design | Short-Axle Type |
| Accessories come with package | 450 Rounds High-Cap Metal Drum Magazine |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black KA-AG-93-BK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlackRead More
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue KA-AG-93-BL-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlueRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.