Category

KA-AG-220-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2624#
1.Tactical handguard
– King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference.
– MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories.
2.Barrel
– Metal made outer metal to avoid wobbling. It also protect the well-polished brass 6.05mm inner barrel for a precise shooting.
– Rifle come with a new designed suppressor or silencer.
3.Receiver
– Receiver was built by high grade Nylon polymer, providing a lighter in overall weight without compromising of longer resistance and durability.
– Stylish design of the receiver with chopped-off dust cover, together with good-looking fire-mode-selector, bolt release button and trigger, gives an eye catching outlook of the rifle.
– Two ways magazine release levers allow faster operation.
4.Gearbox
– Highly calibrated 7mm bearing metal gearbox with metal spring guide.
– Equipped with a Mosfet triggering circuit that provides maximum accuracy.
– With feature of Quick Spring Change System, let shooter alter power spring easily.
– Hop up unit allows shooter to adjust the range of the shooting and the precision.
5.Ergonomic grip
– Built in nylon to provide higher strength and durability.
– Comes with 6 interchangeables front and rear inserts for a more ergonomic and personalized fit.
– End plate designed to allow a better motor ventilation and lower temperature while skirmishing.
6.Tactical stock
– 7 position quick pull and auto-locking system provides the fastest adjustment possible.
– Enlarged stock tube with a compartment for batteries up to 1400mah-12v. The compartment is easily accessible by operating the rear gunstock cap.
7.Sights
– Foldable rear and front sights.
– Rear sight comes with a double viewfinder for high precision shooting.
8.Magazine
– MP5 double stack silent magazine with capacity up to 100 rounds. Standard dimension allow users buy spare magazine easily from the existing market.
– Compatible with any other Marui style mag that makes it easy to replace in case of lost.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 681 mm |
| Min. Overall Length | 621 mm |
| Inner Barrel Length | 180 mm |
| Weight without Magazine | 1975 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black / Dark Earth / gun metal Grey |
| Capacity | 100 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | Flexible & Light Weight Design |
| Magazine Release Design | -NA- |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 7mm bearing / Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | -NA- |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360FPS (MAX.) |
Related products
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-34-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Blue
145 $Read moreKA-AG-286-BL This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.