Category

KA-PG-11-2T
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2544
1.Frame:
– Metal constructed slide and lower frame provides rigid structure of the pistol. Deep in licensed Predator Logo and anti-slip slots on the slide gives every cocking efficiently.
– Precise CNC machined internal and surface. It makes a tight fitting of the upper and lower frame but slide move smoothly.
2.Outer & Inner Barrel:
– Eye catching chrome one piece outer barrel with .45ACP marking together with chrome hammer and trigger, makes it have a unique and luxury looking.
– Smooth and precise brass internal barrel in the length of 113.4mm and 6.05mm diameter. Makes the shooting trajectory constantly precise.
3.Safety:
– Double mechanisms give a superb safety of use.
– The ambidextrous slide-lock locks up the slide and the trigger when not ready to fire.
– The functional metal beavertail grip safety enhance the safety from misfiring. Shooter have to grip the pistol properly and tightly when triggering. Otherwise the trigger will be locked-down.
4.Sights:
– The metal fixed front sight and rear sight helps shooter acquire the target quickly. These sights are replaceable and allow users custom it from aftermarket sights.
5.Grip:
– Non-slip patterned grip cover are replaceable. There are ton of selections from the market for styling the pistol easily.
– Glossy black metal magwell become a standard parts in this series, it helps shooters grasp the pistol in correct position accurately and quickly. On the other hand, widened magazine inlet let the magazine changing fast and precise with confident.
6.Magazine:
– Metal casing double stack magazine can store up to 20 rounds 6mm bullets. lt has a prolonged magazine end pad design, will let the magazine reload speedy and comfortable.
7.Parts:
– Good sealing inlet valve, outlet valve and air transfer channel avoid from gas leakage. It offers more power and harder blowback recoil.
– Adjustable hop up let users fine tuning their precise shooting range. User can replace difference hop up rubber from aftermarket parts at their preference.
– Stainless steel spring guide and spring guide rod provides a corrosive resist, solid, and stable recoil system.
– This pistol series available in 9 models. Combine with difference color and slide designs. Should have one matching your style.
– Other parts such as barrel bushing, magazine catch and slide locking rod are all made by metal.
-Adjustable Hop-Up
| Suggested Energy Source | Green Gas |
| Overall Length | 224mm |
| Inner Barrel Length | 113.4mm |
| Inner Barrel Diameter | 6mm |
| Overall Height | 148mm |
| Weight without Magazine | 814g |
| Main Material | Aluminum Die-Casting Alloy ; Zinc Alloy |
| Major Color | Black / Silver |
| Capacity | 26+1 Rounds |
| Caliber | 6mm |
| Marking | Predator Tactical |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Accessories come with package | Gas Pistol Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 fps |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 285~310FPS |
Related products
-
6” Python 357 (CO2 version) – Silver
123 $Read moreKA-PG-01-L-SV-CO2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2798 This Python 357 CO2 Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms. The CO2 powered airsoft pistol is using CO2 gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Japanese experienced engineer re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook …
-
4” Python 357 (Gas Version) Version II
144 $Read moreKA-PG-01-M-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2987 4” Python 357 (Gas Version) Version II Product Information This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s …
-
2.5” Python 357 (Gas version)Version II – Electroplating black
145 $Add to cartKA-PG-01-S-BK2-GAS-V2 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed by …
2.5” Python 357 (Gas version)Version II – Electroplating blackRead More
-
SUS Custom slide set for Hi-Capa 5.1 (Kimber/Long)
409 $Add to cartKA-PP-02 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2463 -Stainless Steel with 100% CNC processed – Compatible with Tokyo Marui/KJ Works Hi-Capa 5.1 Style pistols. Slide Length: 190mm Outer barrel Length: -NA- Main Material SUS 303 Stainless Steel Weight: 274.4g Major Color Silver Accessories come with package -NA-
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.