Category

KA-AG-199-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2531
This full metal constructed AEG equipped with Training Weapon System (TWS) Keymod integrated receiver and rail platform.
1.KeyMod tactical handguard:
– Light-weight aluminum full CNC machined handguard makes the rifle more sturdy and robust.
– Eight-sided mounting platform conveniences shooters to bolt-on vary accessories.
– Come with 3 pieces of picatinny rail sections.
2.Ambidextrous magazine release and selector:
– Ease to reach ambidextrous magazine release and selector helps to speed up the on-field reaction.
3.Ergonomic grip:
– Designed to improve ergonomics with interchangeable front and rear inserts for personalized hand fit.
– It offers the operator maximum comfort and control over the rifle.
– The ventilation motor end plate can lower the motor temperature while skirmishing.
4.Tactical stock:
– With angled non-slip butt-pad allows faster presentation.
– Pivoting rear-accessed large storage compartment.
– Velcro on both side of the stock for sticking on your favorite patches.
– Quick detachable sling mounting points are positioned for optimum usage.
– It’s featured with removable recoil pad and Dual-release unlocking lever.
5.Suppressor:
– Round cylinder shape vibrates the sound of firing, makes the sound more solid.
6.Sights:
– Full adjustable front and rear sights.
7.Magazine:
– TWS 370 Rounds high capacity TMAG.
– Non-slip texture polymer casing ensures the operator access the magazine confidently.
8.Metal receiver:
– Cool muscular metal receiver design.
– Tight fit upper and lower frame.
– Functional both-lockable charging handle.
– Vary markings, such as KING ARMS logo and TWS logo, over both sides of the rifle body and the top rail.
– Each rifle come with unique serial number marked on the receiver.
9.Sling mounting point:
– Up to 8 quick detachable sling swivel mount points provides superb convenience platform to suit shooter’s rifle carrying habits.
10.Outer & Inner Barrel:
– One piece CNC machined metal outer barrel avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.02 brass inner barrel lets every shot more accurate.
11.Gearbox:
– Highly calibrated 8mm bearing gearbox with metal spring guide.
– Quick change spring system can let operator alter the power spring easier.
– The power circle comes with a reliable MOSFET gives accuracy triggering.
– Adjustable metal hop-up unit.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 11.1V |
| Max. Overall Length | 930mm |
| Min. Overall Length | 850mm |
| Inner Barrel Length | 410mm |
| Weight without Magazine | 3030g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Black |
| Capacity | 370 Rounds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change system Ver.2 gearbox with 8mm bearing/Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | 370Rds Training Weapon System (TWS) Magazine (KA-MAG-72-BK) |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2)
488 $Add to cartKA-AG-998 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3028 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + King Arms M11 PDW CNC Kit installed + Steel lower receiver
605 $Read moreKA-AG-1000 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3039 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-33-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black KA-AG-93-BK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlackRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.