Category

KA-AG-175-DE
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2488
The TAC21 Tactical is a Gas Sniper Rifle.
– The TAC21 Chassis System is CNC Machined from aviation grade Aluminum with Anodized finishing.
– CNC engraved TAC21 marking and unique serial number.
– One Piece Fluted Outer Barrel is CNC machined from aviation grade Aluminum.
– With a top full-length MIL-STN-1913 accessories mounting rail. The built-in mounting rail has 20 MOA (Minutes of Angle) on the action housing and is parallel to the barrel axis on the fore-end.
– 2 pcs of side rail and 1 pc of bottom rail are included.
– Steel Flash Hider with military grade surface finishing.
– Equipped with Magpul PTS MOE Grip & Magpul PTS PRS Stock.
– Compatible with M4 AEG stock & tube.
– Compatible with M4 GBB grip.
– Package comes with 25 rounds M700 Gas Magazine.
| Suggested Energy Source | Gas |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 1190mm |
| Min. Overall Length | 1190mm |
| Inner Barrel Length | 600mm |
| Weight without Magazine | 4260g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Dark Earth |
| Capacity | 25 rds (Gas) |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Single / Safe |
| Marking | MDT TAC21 |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Gas Operate |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece Fluted |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | 5.1 GBB PISTOL TYPE |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | 25 Rds M700 Gas Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360 FPS |
Related products
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG -Pink
175 $Add to cartKA-AG-286-PK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink KA-AG-93-PK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom PinkRead More
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Blue
145 $Read moreKA-AG-286-BL This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.