Category

KA-AG-261
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2957
This is replica of WW2 rifle is Green Gas operated model, which is made from high quality real-wood stock, full length inner barrel, with blow back action.
The selector design follows the real replica for both semi and auto shooting function.
Full metal bolt carrier with strong recoil spring allows the auto shooting more effective, and make the sounds of the metal blow back more realistic.
New Chamber design stronger and stabilize the blow back effect.
Package with a magazine of 35 rounds capacity, and compatible with KA M1/M2 series.
| Suggested Energy Source | Green Gas |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 920mm |
| Min. Overall Length | 660mm |
| Inner Barrel Length | 267mm |
| Weight without Magazine | 2200g |
| Main Material | Aluminum,Zinc alloy |
| Major Color | Aluminum,Zinc alloy |
| Capacity | 35 rounds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Semi/Auto |
| Marking | -NA- |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | -NA- |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | One way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | -NA- |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | Max. 390 FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BK
231 $Read moreKA-GBB-35-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + King Arms M11 PDW CNC Kit installed + Steel lower receiver
605 $Read moreKA-AG-1000 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3039 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.