Category

TWS M-LOK CNC Sniper Rifle
M700 rifle series -Full metal bolt action gas sniper rifle.
1.M-LOK tactical handguard:
– M-LOK is the most trendy rail system in the real firearms. This MLOK handguard is original KING ARMS design.
– One piece CNC machined metal M-LOK handguard provides a solid rail platform. M-LOK-standard accessories can be bolt-on quickly and concretely.
– Four-sided mounting platform conveniences shooters to bolt-on vary accessories.
– Come with 1 piece of picatinny rail section.
2.Gunstock:
– Equipped with CAA official licensed CBS+ACP (Collapsible Butt-Stock & Adjustable Cheek Rest).
– Adjustable cheek rest can be custom fit to the shooters needs.
3.Outer & Inner Barrel:
– One piece fluted outer barrel is CNC machined from aviation grade Aluminum. The design gives the rifle a muscular feeling. The large diameter keeps it straight and rigid to avoid wobbling.
– The CNC engraved aluminum metal body with unique patterns and a “Model 700” marking with serial number for decoration.
– Smooth and precise brass internal barrel in the length of 585mm and 6.05mm diameter. Makes the shooting trajectory constantly precise.
4.Suppressor:
– Steel Flash Hider with military grade surface finishing.
5.Safety:
– The safety-lock locks up the trigger when not ready to fire and avoid any mis-triggering.
6.Rail:
– The standard 20mm picatinny top rail provides a platform to mount accessories such as a scope.
7.Magazine:
– Package comes with a double stack metal casing M700 gas magazine. It can store up to 25 rounds 6mm bb bullet.
8.Parts:
– The top turning node convenient adjusts the degree of hop-up. It used a VSR-10 type hop up rubber. User can find a replacement parts easily to suit their preference.
– Good sealing inlet valve, outlet valve and air transfer channel avoid from gas leakage.
– The power can be adjusted by a built-in airflow control unit inside the bolt carrier.
– Bolt carrier can be detached easily by push the bolt carrier release button under the trigger.
– Metal constructed internal join all parts concretely. Other parts such as magazine catch and bolt cocking handle and bolt carrier are all made by metal. Make this KING ARM M700 gas rifle solid and reliable.
| Suggested Energy Source | Green gas |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 1135 mm |
| Min. Overall Length | 1215 mm |
| Inner Barrel Length | 585 mm |
| Weight without Magazine | 3800 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Aluminum |
| Major Color | Black |
| Capacity | 25 rds (Gas) |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe / Single |
| Marking | Model 700 |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Gas Operate |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece Fluted |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | 5.1 GBB PISTOL TYPE |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | 25 Rds M700 Gas Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 330~360 FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Blue
145 $Read moreKA-AG-286-BL This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installed
385 $Add to cartKA-AG-1001 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042 Full steel Upper & Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing. Helps a lot in enhancing durability. It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel. It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44) Suggested Energy Source Green gas …
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installedRead More
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase





Reviews
There are no reviews yet.