Category

1911-A1 CAL .45 – Silver
1. Frame:
– Metal constructed slide and lower frame provides rigid structure of the pistol.
– Precise CNC machined internal and surface. It makes a tight fitting of the upper and lower frame but slide move smoothly.
2. Barrel:
– Metal outer barrel with “MODEL 1911-A1 CAL .45” marking together.
3. Safety:
– Double mechanisms give a superb safety of use.
– The ambidextrous slide-lock locks up the slide and the trigger when not ready to fire.
– The functional metal beavertail grip safety enhance the safety from misfiring. Shooter have to grip the pistol properly and tightly when triggering. Otherwise the trigger will be locked-down.
4. Sights:
– The metal fixed front sight and rear sight helps shooter acquire the target quickly.
5. Grip:
– Non-slip patterned grip cover are replaceable. There are ton of selections from the market for styling the pistol easily.
6. Magazine:
– Metal casing magazine can store up to 25 rounds 6mm bullets.
– Compatible with most of brand (Tokyo Marui, KJW, APS, Army, etc.) standard 1911 magazines.
8. Parts:
– Adjustable hop up let users fine tuning their precise shooting range. User can replace difference hop up rubber from aftermarket parts at their preference.
| Suggested Energy Source | Gas |
| Overall Length | 220mm |
| Inner Barrel Length | 115mm |
| Inner Barrel Diameter | 6 mm |
| Overall Height | 135 mm |
| Weight without Magazine | 1010g |
| Main Material | Metal |
| Major Color | Silver |
| Capacity | 25 Rounds |
| Caliber | 6mm |
| Marking | N/A |
| Blowback Action | Yes |
| Accessories come with package | 25 Rounds Gas magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | Around 320FPS |
Related products
-
4” Python 357 (Gas Version) Version II
144 $Read moreKA-PG-01-M-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2987 4” Python 357 (Gas Version) Version II Product Information This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s …
-
Grip panel with golden plate for King Arms Python
83 $Add to cartKA-PP-22-WO http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3041# Grip panel with golden plate for King Arms Python.*Colt logo for reference only* Size 150*80*20mm Weight 20g/pcs Main Material Real Wood Major Color Wood Accessories come with package Grip panel
-
6” Python 357 (Gas version) Version II- Silver
153 $Read moreKA-PG-01-L-SV-GAS-V2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2795 Product Information:This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms.The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook much more realistic. – Whole revolver is constructed …
-
Piston Head for King Arms Predator 1911 Series
5 $Add to cartKA-PP-09 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2911 Piston Head for King Arms Predator 1911 Series Size -NA- Weight 0.1g Major Color Black Main Material Polyoxymethylene (POM) Accessories come with package -NA-
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.