Category

King Arms M4 CQB with Mosfet Elite
– This full metal constructed AEG.
– Realistic integrate bolt catch/ release system in the ELITE version
– Accessible hop up unit make adjusting the range easily.
– It is a 10.5 inch outer barrel CQB rifle which comes with crane stock.
– Aluminum RIS handguard with beautiful finishing.
– An unique serial number and King Arms logo marking are laser engraved on the lower receiver of each rifle.
– Mosfet assembly provides better trigger contact.
– Adjustable flip-up rear sight.
– Package comes with 300 rounds high capacity magazine and vertical tac grip.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 10x 3/4A Ni-Cd cells |
| Max. Overall Length | 780 mm |
| Min. Overall Length | 700 mm |
| Inner Barrel Length | 275 mm |
| Weight without Magazine | 1655 g |
| Main Material | Aluminum; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 300 Rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | V2 8mm bearing Gearbox |
| Motor Design | Long-Axle Type |
| Accessories come with package | Rail Cover x2 & Vertical Tac Grip |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Dark Earth
129 $Add to cartKA-AG-286-BD This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + King Arms M11 PDW CNC Kit installed + Steel lower receiver
605 $Read moreKA-AG-1000 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3039 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-34-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.