Category

KA-AG-167
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2607
– This rifle is a full metal constructed ultimate AEG which features with realistic metal receiver with side rail system.
– The integrated silencer style outer barrel is one piece designed and CNC machined out of Aluminum 6061.
– Battery can be stored inside the integral silencer.
– Well-polished precise 6.05 brass inner barrel lets every shot more accurate.
– Steel receiver top cover.
– Those fire mode selector, safety lever and front & dummy rear disassembly button are functional and realistic designed.
– Steel folding stock offers good maneuver around close quarter combat situation.
– Ergonomic motor grip offers the operator maximum comfort and control over the rifle.
– The interior of the rifle is a high quality metal 7mm bearing V3 gearbox.
– Mosfet assembly provides better trigger contact.
– Package comes with 380 rounds high capacity magazine. (KA-MAG-67-HC-BK).
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | Battery Capacity (∅32mm x L250mm) |
| Max. Overall Length | N/A |
| Min. Overall Length | N/A |
| Inner Barrel Length | 420 mm |
| Weight without Magazine | N/A |
| Main Material | Steel; Aluminum; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 380 rds |
| Caliber | 6 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | N/A |
| King Arms Bolt Catch System | N/A |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | N/A |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Custom V3 7mm Bearing Gearbox |
| Motor Design | Short-Axle Type |
| Accessories come with package | Triangle battery holder |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.2
424 $Add to cartKA-AG-02-V2 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Blue
145 $Read moreKA-AG-286-BL This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.