Category

KA-AG-259
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2896
In 2020, the first cooperation between KING ARMS and CHOATE MACHINE & TOOL reborn the legendary classic gun in airsoft, applying the “100% made in USA” Choate M1 Military Side Folding Stock with the KING ARMS M1 GBB system.
Functionally, it combines Choate dexterous and flexible design folding stock with KING ARMS stable and reliable M1 GBB system.
Externally, it highlights and redefines the Black in its extreme color.
This series totally ferocious and deadly like snake, which lives Live all over the forest, waiting for the prey, WE CALL THE M1 – BLACK MAMBA.
1. Receiver
– Made with nylon polymer and metal, providing longer resistance and durability, also the rifle looks and feels authentic.
– Designed with lightweight and compact, it’s great for hiking, backpacking ,guiding or collection etc.
– At the top of the carbine is forward optic mount, CNC machined out of aluminum, conveniences shooters to bolt-on vary accessories.
2. Barrel
– One piece outer barrel is made with full metal. The design gives the rifle a muscular feeling, keeps it straight and rigid to avoid wobbling.
– Smooth and precise brass internal barrel makes the shooting trajectory constantly precise.
3. Stock
– The folding stocks are much ridged when extended and insure a stable shooting platform for your rifle.
– Made with nylon polymer and high quality steel, fitted with a recoil absorbing rubber butt pad.
4. Sights
– Fixed front sight & foldable rear sight.
– The rear sight is realistic designed and adjustable as user’s preference for high precision shooting.
5. Magazine
– Package comes with a CO2 magazine. It can store up to 15 rounds 6mm bb bullet.
6. Parts:
– Fire selector,safety, magazine release, cocking handle, sling swivel, screws, nuts and the pivot plate etc. all made with full metal.
| Suggested Energy Source | CO2 |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 920mm |
| Min. Overall Length | 685mm |
| Inner Barrel Length | 255mm |
| Weight without Magazine | 2313g |
| Main Material | Aluminum; Zinc Alloy; Steel; Nylon Polymer |
| Major Color | Black |
| Capacity | 15rds |
| Caliber | 6 mm |
| Fire Mode | Single |
| Marking | Ch–te |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | -NA- |
| Blowback Action | Yes |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | -NA- |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | 15 Rds CO2 Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2)
488 $Add to cartKA-AG-998 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3028 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BD
252 $Read moreKA-GBB-35-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from high-quality …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink KA-AG-93-PK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom PinkRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.