Category

KA-GBB-26-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2998
1.M-LOK tactical handguard:
-Full CNC Machined 6” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking
2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider:
-CNC Machined one-piece outer barrel.
-Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53)
3.Receiver :
– Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking.
-“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover
4.Reinforced Parts :
– Full steel upgraded parts (KA-PT-26) to provide high durability : Trigger, Selector Lever, Hammer, Sear.
– CNC Aluminum high speed bolt carrier / Gold color (KA-GBBP-34-GD).
– Reinforced steel bolt-stop parts installed.
– Reinforced steel firing pins installed.
5.Sights:
– Folding rear sight and front sight.
6.Magazine:
– Magazine capacity : 30&50 rounds
– Compatible with Marui/ WE/ VFC/ARMY system.
7.EMG “ALPHA” Combat Ready Retractable Stock
– Provides adjustable fit and sling loop cutout accommodates up to sling webbing.
| Suggested Energy Source | 134A / Green Gas |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 630 mm |
| Min. Overall Length | 583 mm |
| Inner Barrel Length | 153 mm |
| Weight without Magazine | 2008 g |
| Main Material | Aluminum,Zinc alloy |
| Major Color | Black |
| Capacity | 30&50 rounds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe/Single/Full-Auto |
| Marking | BlackRain Ordnance |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | Adjustable AEG Type |
| Hop-Up Bucking Design | WA system |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | -NA- |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 310 FPS (MAX.) |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BD
252 $Read moreKA-GBB-35-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from high-quality …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.