Category

KA-AG-202-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2482
This lightweight AEG equipped with durable nylon fiber Training Weapon System (TWS) Rail handguard and TWS STOCK TYPE 2. It is a 8 inch outer barrel Carbine rifle which comes with Nylon Troy Front Sight and Rear Sight. A high performance Quick spring change Ver.2 gearbox with 7mm bearing is used for this rifle. Package comes with 370 rounds high capacity magazine and Training Weapon System (TWS) Front Grip. The quick spring change system Ver.2 gearbox helps to replace the spring and adjust the shooting power easily and Mosfet assembly provides better trigger contact.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 2/3A 1600mAh 11.1V Twins Type Battery |
| Max. Overall Length | 780mm |
| Min. Overall Length | 700mm |
| Inner Barrel Length | 275 mm |
| Weight without Magazine | 2140g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 370 rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | Flexible & Light Weight Design |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 7mm bearing / Mosfet |
| Motor Design | Long-Axle Type |
| Accessories come with package | Training Weapon System (TWS) Front Grip |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 340 – 370 Fps |
Related products
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue KA-AG-93-BL-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlueRead More
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-34-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.2
424 $Add to cartKA-AG-02-V2 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Black
129 $Read moreKA-AG-286-BK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.