Category

KA-AG-29
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2574
– The M4 CQB-R full metal rifle is with full trademarks and logo engraved on the metal receiver.
– The integrated bolt catch / release system makes the hop up adjust easily accessible.
– Rough surface of grip provides player control full rifle more stable.
– 4 sides tactical rail allows the user customize the gun by attaching various devices.
– Mosfet assembly provides better trigger contact.
– Adjustable rear sight.
– Package comes with a 300 rounds magazine, 2 pcs rail covers and tactical grip.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 10x 3/4A Ni-Cd cells |
| Max. Overall Length | 780 mm |
| Min. Overall Length | 700 mm |
| Inner Barrel Length | 275 mm |
| Weight without Magazine | 1610 g |
| Main Material | Aluminum; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 300 Rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | V2 8mm bearing Gearbox |
| Motor Design | Long-Axle Type |
| Accessories come with package | Rail Cover x2 & Vertical Tac Grip |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) |
Related products
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-34-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-Blue
175 $Add to cartKA-AG-286-BL-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BlueRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.