Category

KA-AG-214
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2573
– The M4 RIS full metal rifle is with full trademarks and logo engraved on the metal receiver.
– The integrated bolt catch / release system makes the hop up adjust easily accessible.
– Rough surface of grip provides player control full rifle more stable.
– 4 sides tactical rail allows the user customize the gun by attaching various devices.
– Mosfet assembly provides better trigger contact.
– Bolt-on carrying handle with adjustable rear sight.
– Package comes with a 300 rounds magazine.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 8x 3/4A Ni-Cd cells |
| Max. Overall Length | 850mm |
| Min. Overall Length | 770mm |
| Inner Barrel Length | 375mm |
| Weight without Magazine | 2850g |
| Main Material | Aluminum, Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 300 Rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | V2 quick spring change 8mm bearing Gearbox |
| Motor Design | Long-Axle Type |
| Accessories come with package | Tactical grip (KA-TG-09-BK), 2 pcs of rail covers(KA-RC-08-BK) and, 300 rounds magazine. (KA-MAG-03-BK) |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) |
Related products
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.2
424 $Add to cartKA-AG-02-V2 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG -Pink
175 $Add to cartKA-AG-286-PK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Blue
145 $Read moreKA-AG-286-BL This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2)
488 $Add to cartKA-AG-998 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3028 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.