Category

KA-AG-176-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2489
This LSS Tactical is a Gas Sniper Rifle.
– The LSS Chassis System is CNC Machined from aviation grade Aluminum with Anodized finishing.
– CNC engraved LSS marking and unique serial number.
– One Piece Fluted Outer Barrel is CNC machined from aviation grade Aluminum.
– 20 MOA (Minutes of Angle) top rail and bottom rail are included.
– Steel Flash Hider with military grade surface finishing.
– Equipped with CAA official licensed CBS+ACP (Collapsible Butt-Stock & Adjustable Cheek Rest).
– Interchangeable Grip designed to improve ergonomics with interchangeable front and rear inserts for personalized hand fit, gives the operator maximum comfort and control over the weapon.
– Compatible with M4 AEG stock
– Compatible with M4 GBB grip.
– Package comes with 25 rounds M700 Gas Magazine, 2 pcs of front grip pads and 2 pcs of rear grip pads.
| Suggested Energy Source | Gas |
| Maximum Battery Storage | |
| Max. Overall Length | 1045mm |
| Min. Overall Length | 965mm |
| Inner Barrel Length | 480mm |
| Weight without Magazine | 3240g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Black |
| Capacity | 25 rds (Gas) |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Single / Safe |
| Marking | MDT LSS |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Gas Operate |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece Fluted |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | 5.1 GBB PISTOL TYPE |
| Gearbox Design | |
| Motor Design | |
| Accessories come with package | 25 rounds M700 Gas Magazine, 2 pcs of front grip pads and 2 pcs of rear grip pads. |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360 FPS |
Related products
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-33-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BK
231 $Read moreKA-GBB-35-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BK
159 $Read moreKA-AG-286-BK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG-BKRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.