Category

KA-AG-262
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2943
This is replica of WW2 rifle is Green Gas operated model, which is made from high quality real-wood stock, full length inner barrel, with blow back action.
The selector design follows the real replica for both semi and auto shooting function.
Full metal bolt carrier with strong recoil spring allows the auto shooting more effective, and make the sounds of the metal blow back more realistic.
New Chamber design stronger and stabilize the blow back effect.
Package with a magazine of 35 rounds capacity, and compatible with KA M1/M2 series.
| Suggested Energy Source | Green Gas |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 920 mm |
| Min. Overall Length | -NA- |
| Inner Barrel Length | 267mm |
| Weight without Magazine | 2480 g |
| Main Material | Aluminum,Zinc alloy |
| Major Color | Black & Wood |
| Capacity | 35 rounds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Semi/Auto |
| Marking | -NA- |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | -NA- |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | One way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | -NA- |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | Max. 390 FPS |
Related products
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-34-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
PDW 9mm SBR M-LOK – Grey&Red
249 $Add to cartKA-AG-220-GR http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3026 1.Tactical handguard – King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference. – MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.