Category

http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2551
1.M-LOK tactical handguard:
– M-LOK is the most trendy rail system in the real firearms. KING ARMS got MAGPUL official approval to use their design. the M-LOK specification done according to MAGPUL provided document.
– One piece CNC machined metal M-LOK handguard provides a solid rail platform. M-LOK-standard accessories can be bolt-on quickly and concretely.
– Four-sided mounting platform conveniences shooters to bolt-on vary accessories.
– Come with 3 pieces of picatinny rail sections.
2.Tactical stock:
– M4 enhanced carbine Modstock is the same size as a real stock and it has a special compartment for storing accessories or 2x cr123a battery.
– Two quick detachable sling swivel mounting points provides convenience platform to suit shooter’s rifle carrying habits.
– Six adjustable positions to suit shooter’s arm-length.
– Wide cheek weld helps shooter aims more quickly and the cheek rest more comfortable.
3.Suppressor:
– Stylish extended fire cap design make the rifle looks cool and outstanding.
– 14mm anti-clockwise thread for easily to replace with other accessories,such as silencer or tracer.
4.Non-slip grip:
– Rough surface design can prevent slip of griping. You can grasp full control of your rifle confidently.
5.Sights:
– Nylon fiber polymer front sight and rear sight are rigid but light in weight. Both of them are rail mounting and able to flip-up. They have adjustable aiming pins and range finder hole to fit corresponding difference field-shooting environment.
6.Magazine:
– TWS mid- cap magazine stores up to 140rounds 6mm bullets.
– Non-slip texture polymer casing ensures the operator access the magazine confidently.
7.Rifle body:
– Durable nylon fiber Training Weapon System (TWS) integrated receiver. It keeps the structure of the rifle rigid but lighter in weight.
– Tight fit upper and lower frame.
– Vary markings, such as KING ARMS logo on the rifle body.
– Metal bolt catch, selector lever, trigger make the gun more durable.
8.Outer & Inner Barrel:
– Metal outer barrel and delta ring mount to avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.05mm brass inner barrel lets every shot more accurate.
9.Gearbox:
– Highly calibrated 7mm bearing gearbox with metal spring guide.
– Quick change spring system can let operator alter the power spring easier.
– The power circle comes with a reliable MOSFET gives accuracy triggering.
– Adjustable metal hop-up unit.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 9.6V / 11.1V |
| Max. Overall Length | 880mm |
| Min. Overall Length | 800mm |
| Inner Barrel Length | 275mm |
| Weight without Magazine | 2210g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 140 Rds |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | V2 7mm bearing Gearbox |
| Motor Design | Long-Axle Type |
| Accessories come with package | 140 Rds magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 340 – 370 FPS |
Related products
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue KA-AG-93-BL-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlueRead More
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installed
385 $Add to cartKA-AG-1001 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042 Full steel Upper & Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing. Helps a lot in enhancing durability. It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel. It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44) Suggested Energy Source Green gas …
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installedRead More
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black KA-AG-93-BK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlackRead More
-
PDW 9mm SBR M-LOK – Grey&Red
249 $Add to cartKA-AG-220-GR http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3026 1.Tactical handguard – King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference. – MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.