Category

PDW 9mm SBR Long – Dark Earth
1.Tactical handguard
– King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber. This lightweight AEG equipped with durable nylon fiber 7 inch railed handguard.
2.Barrel
– Metal made outer metal to avoid wobbling. It also protect the well-polished brass 6.05mm inner barrel for a precise shooting.
– Rifle come with a new designed suppressor.
3.Receiver
– Receiver was built by high grade Nylon polymer, providing a lighter in overall weight without compromising of longer resistance and durability.
– Stylish design of the receiver with chopped-off dust cover, together with good-looking fire-mode-selector, bolt release button, gives an eye catching outlook of the rifle.
– Vertical design trigger improve the flexibility of shooting and non-slip design increase the friction of smooth surface.
– Two ways magazine release levers allow faster operation.
4.Gearbox
– Highly calibrated 7mm bearing metal gearbox with metal spring guide.
– Equipped with a Mosfet triggering circuit that provides maximum accuracy.
– With feature of Quick Spring Change System, let shooter alter power spring easily.
– Hop up unit allows shooter to adjust the range of the shooting and the precision.
5.Ergonomic grip
– Built in nylon to provide higher strength and durability.
– Comes with 6 interchangeable front and rear inserts for a more ergonomic and personalized fit.
– End plate designed to allow a better motor ventilation and lower temperature while skirmishing.
6.Tactical stock
– 7 position quick pull and auto-locking system provides the fastest adjustment possible.
– Enlarged stock tube with a compartment for batteries up to 1400mah-12v. The compartment is easily accessible by operating the rear gunstock cap.
7.Sights
– Foldable rear and front sights.
– Rear sight comes with a double viewfinder for high precision shooting.
8. Magazine
– MP5 double stack silent magazine with capacity up to 100 rounds. Standard dimension allow users buy spare magazine easily from the existing market.
– Compatible with any other Marui style mag that makes it easy to replace in case of lost.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 9.6V / 11.1V |
| Max. Overall Length | 718 mm |
| Min. Overall Length | 621 mm |
| Inner Barrel Length | 195 mm |
| Weight without Magazine | 1920g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Dark Earth |
| Capacity | 100 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | Flexible & Light Weight Design |
| Magazine Release Design | Two ways |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 7mm bearing / Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | -NA- |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
Official Licensed by Colt/EMG (Daniel Defense)- King Arms 9 inch MK18 Sport Series AEG -Pink
175 $Add to cartKA-AG-286-PK-COLT This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + King Arms M11 PDW CNC Kit installed + Steel lower receiver
605 $Read moreKA-AG-1000 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3039 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
-
PDW 9mm SBR M-LOK – Grey&Red
249 $Add to cartKA-AG-220-GR http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3026 1.Tactical handguard – King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference. – MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.