Category

PDW 9mm SBR SD – Dark Earth
1.Tactical handguard
– King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber or aluminum. It is providing picatinny or MLOK rail system for customer preference.
– MLOK handguard version come with 3 pieces of picatinny rail sections for shooter bolt-on their accessories.
2. Barrel
– Metal made outer metal to avoid wobbling. It also protect the well-polished brass 6.05mm inner barrel for a precise shooting.
– Rifle come with a new designed suppressor or silencer.
3. Receiver
– Receiver was built by high grade Nylon polymer, providing a lighter in overall weight without compromising of longer resistance and durability.
– Stylish design of the receiver with chopped-off dust cover, together with good-looking fire-mode-selector, bolt release button and trigger, gives an eye catching outlook of the rifle.
– Two ways magazine release levers allow faster operation.
4.Gearbox
– Highly calibrated 7mm bearing metal gearbox with metal spring guide.
– Equipped with a Mosfet triggering circuit that provides maximum accuracy.
– With feature of Quick Spring Change System, let shooter alter power spring easily.
– Hop up unit allows shooter to adjust the range of the shooting and the precision.
5.Ergonomic grip
– Built in nylon to provide higher strength and durability.
– Comes with 6 interchangeables front and rear inserts for a more ergonomic and personalized fit.
– End plate designed to allow a better motor ventilation and lower temperature while skirmishing.
6.Tactical stock
– 7 position quick pull and auto-locking system provides the fastest adjustment possible.
– Enlarged stock tube with a compartment for batteries up to 1400mah-12v. The compartment is easily accessible by operating the rear gunstock cap.
7.Sights
– Foldable rear and front sights.
– Rear sight comes with a double viewfinder for high precision shooting.
8.Magazine
– MP5 double stack silent magazine with capacity up to 100 rounds. Standard dimension allow users buy spare magazine easily from the existing market.
– Compatible with any other Marui style mag that makes it easy to replace in case of lost.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 722 mm |
| Min. Overall Length | 662 mm |
| Inner Barrel Length | 305 mm |
| Weight without Magazine | 2005 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Dark Earth |
| Capacity | 100 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | Flexible & Light Weight Design |
| Magazine Release Design | -NA- |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 8mm bearing / Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | -NA- |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 380~420 FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BK
231 $Read moreKA-GBB-35-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink KA-AG-93-PK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom PinkRead More
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BK
248 $Add to cartKA-GBB-33-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.