Category

KA-AG-229-DE
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2631
1.Tactical handguard
– King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber. This lightweight AEG equipped with durable nylon fiber 4 inch railed handguard.
2.Barrel
– Metal made outer metal to avoid wobbling. It also protect the well-polished brass 6.05mm inner barrel for a precise shooting.
– Rifle come with a new designed suppressor.
3.Receiver
– Receiver was built by high grade Nylon polymer, providing a lighter in overall weight without compromising of longer resistance and durability.
– Stylish design of the receiver with chopped-off dust cover, together with good-looking fire-mode-selector, bolt release button, gives an eye catching outlook of the rifle.
– Vertical design trigger improve the flexibility of shooting and non-slip design increase the friction of smooth surface.
– Two ways magazine release levers allow faster operation.
4.Gearbox
– Highly calibrated 7mm bearing metal gearbox with metal spring guide.
– Equipped with a Mosfet triggering circuit that provides maximum accuracy.
– With feature of Quick Spring Change System, let shooter alter power spring easily.
– Hop up unit allows shooter to adjust the range of the shooting and the precision.
5.Ergonomic grip
– Built in nylon to provide higher strength and durability.
– Comes with 6 interchangeable front and rear inserts for a more ergonomic and personalized fit.
– End plate designed to allow a better motor ventilation and lower temperature while skirmishing.
6.Tactical stock
– 7 position quick pull and auto-locking system provides the fastest adjustment possible.
– Enlarged stock tube with a compartment for batteries up to 1400mah-12v. The compartment is easily accessible by operating the rear gunstock cap.
7.Sights
– Foldable rear and front sights.
– Rear sight comes with a double viewfinder for high precision shooting.
8. Magazine
– MP5 double stack silent magazine with capacity up to 100 rounds. Standard dimension allow users buy spare magazine easily from the existing market.
– Compatible with any other Marui style mag that makes it easy to replace in case of lost.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 9.6V / 11.1V |
| Max. Overall Length | 630mm |
| Min. Overall Length | 530mm |
| Inner Barrel Length | 195mm |
| Weight without Magazine | 1745g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Dark Earth |
| Capacity | 100 Rds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | Flexible & Light Weight Design |
| Magazine Release Design | -NA- |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 7mm bearing / Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | -NA- |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360FPS (MAX.) |
Related products
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.3
424 $Add to cartKA-AG-02-V3 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little modification, a …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Blue KA-AG-93-BL-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlueRead More
-
FAL AEG (Full-Length) Ver.2
424 $Add to cartKA-AG-02-V2 This King Arms FAL Carbine is full metal constructed. Reinforced gearbox were used and furnished with detailed imitation gas tube and gas block. Steel parts like selector, slings and knobs were used to provide better look and texture. The fixed stock can store a 3000mAh 8.4V large type battery. With a little …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-34-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.