Category

KA-PG-11-C1
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2546
1.Frame:
– Metal constructed slide and lower frame provides rigid structure of the pistol. Deep in licensed Predator Logo and anti-slip slots on the slide gives every cocking efficiently.
– Precise CNC machined internal and surface. It makes a tight fitting of the upper and lower frame but slide move smoothly.
2.Outer & Inner Barrel:
– Eye catching chrome one piece outer barrel with .45ACP marking together with chrome hammer and trigger, makes it have a unique and luxury looking.
– Smooth and precise brass internal barrel in the length of 113.4mm and 6.05mm diameter. Makes the shooting trajectory constantly precise.
3.Safety:
– Double mechanisms give a superb safety of use.
– The ambidextrous slide-lock locks up the slide and the trigger when not ready to fire.
– The functional metal beavertail grip safety enhance the safety from misfiring. Shooter have to grip the pistol properly and tightly when triggering. Otherwise the trigger will be locked-down.
4.Sights:
– The metal fixed front sight and rear sight helps shooter acquire the target quickly. These sights are replaceable and allow users custom it from aftermarket sights.
5.Grip:
– Non-slip patterned grip cover are replaceable. There are ton of selections from the market for styling the pistol easily.
– Glossy black metal magwell become a standard parts in this series, it helps shooters grasp the pistol in correct position accurately and quickly. On the other hand, widened magazine inlet let the magazine changing fast and precise with confident.
6.Magazine:
– King Arms 20 rounds 1911 CO2 pistol magazine with polished finish.
– Thick version base pad for faster and easier reloading.
– Compatible with Tokyo Marui / KJ Works 1911 series airsoft CO2 pistol.
7.Parts:
– Good sealing inlet valve, outlet valve and air transfer channel avoid from gas leakage. It offers more power and harder blowback recoil.
– Adjustable hop up let users fine tuning their precise shooting range. User can replace difference hop up rubber from aftermarket parts at their preference.
– Stainless steel spring guide and spring guide rod provides a corrosive resist, solid, and stable recoil system.
– This pistol series available in 9 models. Combine with difference color and slide designs. Should have one matching your style.
– Other parts such as barrel bushing, magazine catch and slide locking rod are all made by metal.
| Suggested Energy Source | Green Gas |
| Overall Length | 225 mm |
| Inner Barrel Length | 113.4 mm |
| Inner Barrel Diameter | 6.02 mm |
| Overall Height | 148 mm |
| Weight without Magazine | 825 g |
| Main Material | Aluminum Die-Casting Alloy ; Zinc Alloy |
| Major Color | Custom I (Black & Gold) |
| Capacity | 26+1 Rounds |
| Caliber | 6mm |
| Marking | Predator Tactical |
| Blowback Action | Yes |
| Accessories come with package | CO2 Pistol Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 285~310FPS |
Related products
-
King Arms Python 357 Evil (CO2 version) – Black
147 $Read moreKA-PG-04-BK-CO2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2806 Product Information: This CO2 Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms. The CO2 powered airsoft pistol is using CO2 gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Japanese experienced engineer re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook …
-
King Arms Python 357 Evil (Gas version) – Version II
170 $Read moreKA-PG-04-BK-GAS-V2 King Arms Python 357 Evil (Gas version) – Version II Product Information This Gas Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms. The Gas powered airsoft pistol is using green gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely lifelike. 1.Main assembly: – Re-designed the internal gas flow mechanism to …
King Arms Python 357 Evil (Gas version) – Version IIRead More
-
MIM Steel positioning rod for King Arms Python 357
14 $Add to cartKA-PP-17 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3007 MIM Steel positioning rod for King Arms Python 357 Product information: For King Arms Python 357 Series (KA-PG-01 / KA-PG-04), For better durability Reinforced parts for PG-01-16-A02 Specification: Size L:30 W:6 H:4mm Weight 0.1 g Main Material MIM Steel Major Color Black
-
King Arms Python 357 Evil (CO2 version) – Silver
150 $Read moreKA-PG-04-SV-CO2 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2808 Product Information: This CO2 Airsoft Revolver is full metal construction by King Arms. The CO2 powered airsoft pistol is using CO2 gas as a propellant. It shoots hard and fast and is extremely life like. 1.Main assembly: – Japanese experienced engineer re-designed the internal gas flow mechanism to make the revolver’s outlook …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.