Category

KA-AG-175-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2487
The TAC21 Tactical is a Gas Sniper Rifle.
– The TAC21 Chassis System is CNC Machined from aviation grade Aluminum with Anodized finishing.
– CNC engraved TAC21 marking and unique serial number.
– One Piece Fluted Outer Barrel is CNC machined from aviation grade Aluminum.
– With a top full-length MIL-STN-1913 accessories mounting rail. The built-in mounting rail has 20 MOA (Minutes of Angle) on the action housing and is parallel to the barrel axis on the fore-end.
– 2 pcs of side rail and 1 pc of bottom rail are included.
– Steel Flash Hider with military grade surface finishing.
– Equipped with Magpul PTS MOE Grip & Magpul PTS PRS Stock.
– Compatible with M4 AEG stock & tube.
– Compatible with M4 GBB grip.
– Package comes with 25 rounds M700 Gas Magazine,
| Suggested Energy Source | Gas |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 1190mm |
| Min. Overall Length | 1190mm |
| Inner Barrel Length | 600mm |
| Weight without Magazine | 4260g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Black |
| Capacity | 25 rds (Gas) |
| Caliber | 6mm |
| Fire Mode | Single / Safe |
| Marking | MDT TAC21 |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Gas Operate |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece Fluted |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | 5.1 GBB PISTOL TYPE |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | 25 Rds M700 Gas Magazine |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360 FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BD
252 $Read moreKA-GBB-35-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from high-quality …
-
KA TWS MOD1 GBB Lite – BK
231 $Read moreKA-GBB-35-BK The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. 1.Tactical handguard : – High Realistic MOD1 9-Inch Handguard with 3-Piece Design (barrel nut/upper rail/lower rail) constructed from …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-34-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.