Category

KA-AG-209-DE
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2516
This full metal constructed AEG equipped with Training Weapon System (TWS) VIS integrated receiver and rail platform.
– Full CNC Machined 8″ MOD (Modular Rail System) Handguard.
– Training Weapon System Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Training Weapon System marking.
– 10.5 Inch CNC machined One Piece outer barrel.
– Metal Charging Handle with Training Weapon System marking
– The quick spring change system Ver.2 gearbox with 8mm bearing helps to replace the spring and adjust the shooting power easily.
– Mosfet assembly provides better trigger contact.
– Folding rear battle sight & front sight.
– Package comes with 370 Rds Training Weapon System (TWS) Magazine (KA-MAG-72-DE), a vertical Tac grip (KA-TG-08-DE), and a Reinforced Pistol Grip (KA-TG-04-DE).
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 10x 3/4A Ni-Cd cells |
| Max. Overall Length | 755mm |
| Min. Overall Length | 670mm |
| Inner Barrel Length | 370mm |
| Weight without Magazine | 2920g |
| Main Material | Aluminum |
| Major Color | Dark Earth |
| Capacity | 370 rds |
| Caliber | 6mm BBs |
| Fire Mode | Single / Safe / Full-Auto |
| Marking | Trading Weapon System |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change system Ver.2 gearbox with 8mm bearing/Mosfet |
| Motor Design | |
| Accessories come with package | 370 Rds Training Weapon System (TWS) Magazine (KA-MAG-72-DE), a vertical Tac grip (KA-TG-08-DE), and a Reinforced Pistol Grip (KA-TG-04-DE) |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360~380 FPS |
Related products
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
600 $Add to cartKA-GBB-25-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2996 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installed
385 $Add to cartKA-AG-1001 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042 Full steel Upper & Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing. Helps a lot in enhancing durability. It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel. It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44) Suggested Energy Source Green gas …
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installedRead More
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink KA-AG-93-PK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom PinkRead More
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black KA-AG-93-BK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlackRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.