Category

KA-AG-246-DE
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2753
1.Tactical handguard
– King Arms Short Barrel Rifle PDW series available in different length of handguard constructed by high quality nylon fiber. This lightweight AEG equipped with durable nylon fiber 7 inch railed handguard.
2.Barrel
– Metal made outer metal to avoid wobbling. It also protect the well-polished brass 6.05mm inner barrel for a precise shooting.
– Rifle come with a new designed suppressor or silencer.
3.Receiver
– Receiver was built by high grade Nylon polymer, providing a lighter in overall weight without compromising of longer resistance and durability.
– Stylish design of the receiver with good-looking fire-mode-selector, bolt release button and trigger, gives an eye catching outlook of the rifle.
4.Gearbox
– Highly calibrated 7mm bearing metal gearbox with metal spring guide.
– Equipped with a Mosfet triggering circuit that provides maximum accuracy.
– With feature of Quick Spring Change System, let shooter alter power spring easily.
– Hop up unit allows shooter to adjust the range of the shooting and the precision.
5.Ergonomic grip
– Built in nylon to provide higher strength and durability.
– Optimised grip angle that sets your hand close to the receiver, leading your arm and shoulder into a proper shooting position.
6.Tactical stock
– 7 position quick pull and auto-locking system provides the fastest adjustment possible.
– Enlarged stock tube with a compartment for batteries up to 1400mah-12v. The compartment is easily accessible by operating the rear gunstock cap.
7.Sights
– Foldable rear and front sights.
– Rear sight comes with a double viewfinder for high precision shooting.
8.Magazine
– TWS mid- cap magazine stores up to 140rounds 6mm bullets.
– Non-slip texture polymer casing ensures the operator access the magazine confidently.
| Suggested Energy Source | 9.6V battery |
| Maximum Battery Storage | 9.6V / 11.1V |
| Max. Overall Length | 758 mm |
| Min. Overall Length | 661 mm |
| Inner Barrel Length | 195 mm |
| Weight without Magazine | 1900 g |
| Main Material | Zinc Alloy; Nylon Fiber |
| Major Color | Dark Earth |
| Capacity | 140 Rds |
| Caliber | 6.05mm |
| Fire Mode | Safe / Single / Full-Auto |
| Marking | King Arms |
| King Arms Bolt Catch System | King Arms AEG Bolt Catch System |
| Loading Mode | -NA- |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | Flexible & Light Weight Design |
| Magazine Release Design | Adjustable AEG Type |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | Quick spring change Ver.2 gearbox with 8mm bearing / Mosfet |
| Motor Design | Long Axle Type |
| Accessories come with package | KA-MAG-77-BK : TWS M4 140 Rounds Magazines |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 360FPS (MAX.) |
Related products
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
595 $Add to cartKA-GBB-25-BK http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2995 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
KA TWS 9mm Carbine GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-33-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2)
488 $Add to cartKA-AG-998 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3028 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom Pink KA-AG-93-PK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Custom PinkRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.